Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inaintare dosar judecatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inaintare dosar judecatorie

Buna seara, vreau si eu sa inaintez un dosar catre judecatorie ( dosar civil ) pt : stricarea imaginii , daune morale .
Cum se procedeaza ?

Multumesc.
Formulati actiune in pretentii impotriva persoanei pe care intelegeti sa o actionati in instanta pentru daune legate de "alterarea"imgaginii dvs.
Aceasta actiune trebuieste sa o dovediti cu acte,interogatoriu,martori sau alte probatorii admise de lege.
Este bine sa angajati un avocat care sa formuleze actiunea si sa se ocupe de sustinerea juridica a actiunii dvs.
Si mai trebuie retinut ca toata distractia costa cat o taxa de timbru la valoarea cuantumului daunelor solicitate.