avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inaintare dosar judecatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inaintare dosar judecatorie

Buna seara, vreau si eu sa inaintez un dosar catre judecatorie ( dosar civil ) pt : stricarea imaginii , daune morale .
Cum se procedeaza ?


Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 10:49, 10 Aprilie 2010
Formulati actiune in pretentii impotriva persoanei pe care intelegeti sa o actionati in instanta pentru daune legate de "alterarea"imgaginii dvs.
Aceasta actiune trebuieste sa o dovediti cu acte,interogatoriu,martori sau alte probatorii admise de lege.
Este bine sa angajati un avocat care sa formuleze actiunea si sa se ocupe de sustinerea juridica a actiunii dvs.
Si mai trebuie retinut ca toata distractia costa cat o taxa de timbru la valoarea cuantumului daunelor solicitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnia ale_blonda89 ale_blonda89 buna. as putea da in judecata pt calomnie o persoana care spune k a intretinut relatii sexuale cu mine si eu nici macar nu o cunosc??? bineinteles avand ... (vezi toată discuția)
Calomnie. amenintare Ramona1982 Ramona1982 o doamna are fetita la aceeasi gradinita cu nepotica mea. doamna o ameninta pe mama fetitei (cumnata mea )ii vorbeste urat, ii face poze in locuri publice, o ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac daca politia mi-a perchezitionat casa dintr-o grsala? drDorina drDorina in urma cu 2 saptamani, la domiciliul meu a venit un echipaj de politie insotita de forte speciale \"mascati\" si mi-au fluturat un mandat de perchezitie, ... (vezi toată discuția)