Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calomnia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calomnia

buna. as putea da in judecata pt calomnie o persoana care spune k a intretinut relatii sexuale cu mine si eu nici macar nu o cunosc??? bineinteles avand martori care sustin spusele acestuia... stiu , probabil pt altii pare o intrebare aberanta si un lucru lipsit de importanta dar pt mine nu este asa. va rog mult ajutati-ma cu un sfat sau o indrumare pt a sti ce pot face si cu cine as putea lua legatura pt a-mi rezolva aceasta problema. va multumesc
In situatia in care vi s-a creat un prejudiciu de imagine si puteti demonstra acest prejudiciu aveti posibilitatea sa formulati o actiune in pretentii pe latura civila. In penal, calomnia a fost dezincriminata si nu mai puteti face plangere.
va multumesc... singura mea pretentie este sa demonstrez minciuna acelei persoane deoarece este in joc reputatia mea... multumesc din nou.
Va fi un proces dificil intrucat probatiunea va fi delicata...
nu inteleg... de ce ar fi ... multumesc
Pai...el sustine ceva...si dvs. sustineti ca nu este adevarat si ca v-a jignit sau calomniat...

Va fi greu de dovedit ca nu ati intretinut relatii sexuale cu el.Nici el nu cred ca va dovedi...ca a intretinut astfel de relatii...
Nu este imposibil insa este...extrem de greu...