Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta si calomnia in presa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta si calomnia in presa

cum vedeti insulta si calomnia in presa?
Insulta si calomnia au fost abrogate prin art I pct 56 din Lnr 278/2006,Decizia nr 62/2007 si Decizia nr 8/2010 pronuntate de ICCJ
Astfel cum a fost aratat mai sus,cele doua infractiuni au fost dezincriminate.
In aceasta situatie,persoana a carei imagine este afectata,se poate adresa in justitie in civila pe calea unei actiuni in pretentii(art.998 si urm. c.civ),prin care se pot solicita daune pentru motivul arata mai sus.
Actiunea se timbreaza la valoarea pretentiilor emise si se dovedeste cu probatorii(acte,interogatoriu,martori,alte probe acceptate de lege)