avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate mariuca4

Activitate mariuca4

Discuție Abuzul verbal
Ce sanctiuni i se pot aplica unui individ care m-a abuzat verbal la serviciu, acest individ nefacand parte din colectivul de munca. In urma cu cativa ani a fost sanctionat la serviciu deoarece a incalcat niste reguli si eu eram cea care a trebuit la vremea respectiva sa arat conducerii abaterea facuta. Acum am alt servici, de putin timp lucrez la un supermarchet si dupa acesti ani a aparut respectivul individ si mi-e teama sa nu imi afeteze acest loc de muna. Ce pot face? De mentionat ca a fost auzit de colegi si clienti cum vorbea urat la adresa mea. Este a 2-a oara cand se intampla si vreau sa stiu ce se poate intampla daca se mai repeta. Va rog sa imi raspundeti. Multumesc.
Răspuns la discuția comportament neadecvat
De putin timp. Nu mi-a reprosat ci a folosi apelative urate la adresa mea, care au fost auzite de colegi si de clientii din magazin.
Lucrez la un supermarchet si de curand o persoana care nu ma are la suflet din cauza unor divergente pe care le-a avut cu mine acum cativa ani (a fost sanctionat la locul de munca pt ca nu a respectat anumite reguli si eu eram cea care trebuia sa scoata la iveala acele incalcari) a venit si a facut in gura mare afirmatii mincinoase si injurioase la adresa mea, patand-mi imaginea mai ales ca lucrez de putin timp aici. Exista posibilitatea de a-mi pierde locul de munca? Si ce pot face in acest sens? Si ce sanse am evident? Multumesc si va rog sa imi raspundeti...
Individul nu este colegul meu are oalta profesie. A intrat in magazin ci si client.
Răspuns la discuția Fisa postului
dar eu nu am refuzat sa semnez si acum nu mi-o mai da.
Am fost la convocare vederea efectuarii cercetarii disciplinare iar acolo comisia era formata doar din seful meu. M-a pus sa raspund la un chestionar pe care m-a tot stresat sa il completez cu raspunsuri pe motiv ca in acest chestionar consta cercetarea si apararea mea referitor la abaterea pe care spune a am savarsit-o. Aceste intrebari sunt facute de el si mi-a fost trimis impreuna cu convocareaprin posta. Altceva nu mi-a dat sa semnez desi am cerut acest lucru. Nu a dorit sa scriu ce s-a intamplat si sa ma apar pt abaterile din convocare.Si astfel am plecat fara sa rezolv nimic. Binenteles ca am refuzat sa raspund sau sa semnez acel chestionar. Acum nu am nici o dovada ca am fost la convocare iar el poate sa ma sanctioneze fara cercetare.Nu inteleg de ce a procedat asa si ce mai pot face eu in aceasta situatie. Oricum chiar daca insistam si chiar daca i-am citit procedura in vederea cercetarii, seful nu a luat in considerare si a zis ca el face regulile. trb sa rasp la acel chestionar?
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc si Adevarat a Inviat! Adica daca am obtinut foloase materiale nelegal?
Dince persoane se face comisi de disciplina?Daca ii alege angajatorul nu va lua o decizie care sa il avantajeze pe el?Si atunci pt ce se mai face comisia daca indiferent de situatie tot seful are dreptate. Altfel spus mai este cazul sa ma prezint, cand stiu dinainte raspunsul?
Discuție Demisie
Daca imi dau demisia in timpul unei cercetari disiplinare prealabile mai poate face seful ceva impotriva mea? Mentionez ca deja am primit 2 convocari pt abateri de care nu sunt vinovata si urmeaza o a 3-a pt alta aberatie.
Răspuns la discuția Santiuni disciplinare
Dar daca vreau sa imi dau demisia mai poate face ceva? Multumesc!
Discuție Fisa postului :
Eu nu am semnat fisa postului in ziua in care am primit-o deoarece am dorit sa vad cateste de bine intocmita. Nici nu mi-a cerut nimeni atunci acea semnatura deci nu am spus ca refuz. Numai a a 2 a zi nu am mai gasit fisa la birou iar am vb cu seful mi-a spus ca a considerat refuz din partea mea, desi eu i-am spus ca nu refuz sa semnez. Binenteles a ramas la ideea lui. Ce pot face mai ales ca se afla la vanatoare de abateri si deja am primit 2 convocari pt cercetare disciplinara la care urmeaza sa ma prezint pt niste abateri de care nu ma fac vinovata.