avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate florentina09

Activitate florentina09

Se regaseste undeva definitia clara a secretului de serviciu mentionat la art.39 alin.2 lit. f).? El trebuie definit explicit in contractul de munca?

Care este deosebirea intre obligatia respectarii secretului de serviciu si clauza de confidentialitate?
Aceasta obligatie trebuie sa apara in contractul de munca obligatoriu indiferent de firma angajatoare?
La ce se refera exact obligatia salariatului prevazuta in Codul Muncii - Legea 53/2003, Titlul II - Contractul individual de munca, Capitolul II - Executarea contractului individual de munca, art. 39 alin.2 lit. f). ?

Ce cuprinde strict aceasta notiune din art. 39 alin.2 lit. f).?

Va multumesc!
Discuție Drept mostenire
Buna ziua,

As avea o intrebare legata de dreptul la mostenire. Bunica mea a murit si urmeaza sa facem demersurile necesare pentru mostenire. Bunica a avut doi copii: un baiat si o fata. Baiatul a murit cu doi ani in urma iar fata traieste. Eu sunt fiica baiatului decedat, nepoata bunicii. In calitate de fiica a fiului decedat, am dreptul la mostenirea bunicii alaturi de matusa mea (fata bunicii)?

Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

am primit de la Agentia pentru prestatii sociale o decizie prin care sunt instiintata ca s-a constituit debit de 800 lei, pentru ca aceasta suma mi s-a platit in mod necuvenit in martie 2006 cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului. Am fost intr-adevar in concediu pentru cresterea copilului la inceputul lui 2006 dar au trecut 4 ani si ceva si abia acum statul a realizat ca ca mi-a platit o suma in plus.

Este normal dupa o perioada asa de lunga sa pimesc o astfel de instiintare si mai mult sa fiu somata sa o platesc in 30 de zile? Dupa ce ca nu este greseala mea, acum sunt si somata ? Nu exista un termen legal in care se pot trimite astfel de instiintari?

As vrea sa cer detalii si dovada clara ca mi s-au transferat acei bani si de ce nu mi se cuveneau. Cum ma sfatuiti sa procedez? Va multumesc!
Răspuns la discuția Raspunderea administratorului
Motivele pentru care s-a ajuns in imposibilitate de plata a datoriilor catre bugetul de stat nu se incadreaza in niciuna dintre faptele mentionate la art.138 (1) ci ele sunt legate de lipsa activitatii. Nu este vorba de nicio deturnare de fonduri, de acte de comert in interes personal saul alte grozavii mentionate in alin (1). Nu s-au mai putut desfasura activitati din lipsa interesului pietii pentru serviciile oferite, nu au mai intrat nici bani in societate. In plus societatea este pe pierdere nu pe profit si au fost depuse toate declaratiile la zi. In acest caz, ce se intampla?
Buna ziua,

In cazul in care o societate comerciala are datorii catre bugetul de stat, nu a mai avut activitate de aproape un an si urmeaza sa fie suspendata activitatea si se afla in imposibilitatea platii datoriilor catre bugetul de stat, este posibil ca administratorul acestei societati, asociat unic, sa raspunda cu bunurile proprii pentru datoriile firmei? Societatea este o societate de servicii si nu detine bunuri sau alte valori. Care este raspunderea administratorului in acest caz?
Buna ziua,


In cat timp de la semnarea contractului de cesiune de parti sociale trebuie facuta inregistrarea de Registrul Comertului ? Daca cesiunea s-a facut anul trecut, in perioada in care au existat blocajele binecunoscute la Registru din Bucuresti, se mai poate face inregistrarea la Registru in 2010? Care ar fi posibilele probleme cauzate de inregistrarea tardiva a contractului de cesiune?

Va multumesc!