avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana -NL

Activitate Ioana -NL

Buna seara,

As dori sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a putea recupera autoutilitara care a fost furata de la societatea noastra.
In 2007 s-a furat de la societatea noastra din Germania,o autoutilitara,care nu avea casco ( politia germana a anuntat prin interpol ,furtul) iar in Mai 2010 a fost gasit de catre vamesii romani in frontiera Iasi .Vehiculul inmatriculat in Moldova intre timp.
Intrebare ?
-Cum putem intra in posesia autoutilitarei ?
-Este adevarat ca trebuie sa trimit cartea de identitate a vehiculului in original la Parchet ?
-Ce garantie am ca nu se pierde,printre dosare, aceasta carte de identitate a vehiculului ?
Va multumesc pentru sfat si ajutor .
Buna seara,

As dori sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a putea recupera autoutilitara care a fost furata de la societatea noastra.
In 2007 s-a furat de la societatea noastra din Germania,o autoutilitara,care nu avea casco ( politia germana a anuntat prin interpol ,furtul) iar in Mai 2010 a fost gasit de catre vamesii romani in frontiera Iasi .Vehiculul inmatriculat in Moldova intre timp.
Intrebare ?
-Cum putem intra in posesia autoutilitarei ?
-Este adevarat ca trebuie sa trimit cartea de identitate a vehiculului in original la Parchet ?
-Ce garantie am ca nu se pierde,printre dosare, aceasta carte de identitate a vehiculului ?
Va multumesc pentru sfat si ajutor .
Răspuns la discuția INSULTA sau ?????
Am incercat sa stau de vorba cu el despre cainii lui ( inainte de a vorbi urat la adresa mea )dar nu se poate ,deoarece el considera ca daca sotia lui lucreaza la primarie, el poate face orice .De aceea am incercat si sa stau de vorba ( prin Mail ) cu primarul dar se pare ca dupa acest Mail problema s-a agravat .Ce pot face ?
Răspuns la discuția INSULTA sau ?????
Ok,poate ajuta daca spun de unde a inceput totul dupa 39 de ani de liniste .
Detin o propietate privata in acel sat iar cainii ( 7 la numar ) acestui domn (vecin) sunt in curtea mea permanent ( am dovezi).Acum 2 saptamani nu am putut intra pe propietatea mea deoarece cainii se aflau in curtea mea . Sotia domnului care bineinteles are acces la internet (ca doar lucreaza la primaria comunei ) mi-a spus sa imi fac gard.Gard care tot de cainii lor a fost distrus .In urma acestui incident ,am scris un mail Domnului Primar al acestei comune sa stea de vorba cu angajata lui iar replica ( acestui vecin ,ca doar primarul nu are timp sa raspunda la Mail ) a fost ....... acele cuvinte jignitoare spuse in comuna .
Acest domn spune ca nu ii este frica de nimeni si de nimic ,deoarece sotia lui lucreaza la primarie .
Pot rezolva ceva cu aceasta problema?
VA MULTUMESC PENTRU SFAT .
Răspuns la discuția INSULTA sau ?????
Din auzite, m-am referit la faptul ca ,nu vreau sa implic aceste 3 persoane ca martori .Exista o cale legala sa opresc aceasta persoana sa numai foloseasca cuvinte jignitoare la adresa mea ( in satul in care locuiesc parintii mei )sau trebuie sa astept ,pana intr-o zi sefi mei si eu gasim o fotografie de a mea pe internet ?
Buna seara,

Sunt dublu cetatean cu domiciliul in strainatate si sunt administratorul unei societati in BUCURESTI.
Am o intrebare si doresc raspuns de la Dvs.
Pot face ceva ( plangere, etc.etc.la politie ) daca o persoana ,invidioaza ,adreseaza cuvinte jignitoare la adresa mea , ( din auzite de la 3 amici) de genul sunt .....( cuvantul suna urat ) de Amsterdam si amenintari precum ca ,va posta pe internet fotografii cu mine ,titlul, ..........de Amsterdam.Va rog spuneti-mi daca exista o cale legala ,ca sa pot opri aceasta persoana sa numai adreseze cuvinte urate la adresa mea mai ales ca in acel sat locuiesc parintii mei .
Va multumesc .
Răspuns la discuția Plangere penala
multumesc si dupa aceea ?
Răspuns la discuția Plangere penala
Revin asupra subiectului.
Imi puteti spune care sunt demersurile ,odata ce declaratia la politie a fost data ,atat de catre reclamant , parata cat si de martorii paratei si reclamantului .
Va multumesc .
Răspuns la discuția Incredere in politie
Va multumesc Dna ...domnisoara Indines .
am sa ma zbat ca o leoaica pentru dreptatea mea si sper sa gasesc un avocat bun pentru bugetul meu .
Răspuns la discuția Incredere in politie
Multumesc mult Doamna Hornea ,
aceiasi parere o am si eu despre avocatii din oficiu iar avocatii buni credeti-ma ca in Bucuresti s-a vorbit si de suma de o mie de euro pe care nu mi-o permit .

ptr.Doamna Indines -----------nu am spus ca nu am incredere in avocati doar ca am stat de vorba pana acum numai cu avocati care nu sunt pe penal dar vor sa o faca si riscul nu imi permit sa-l iau .apropo de apreciere , eu zic ca pot ,avand in vedere ca iti poti da seama de raspunsul pe care il da atunci cand politistul vorbeste si iti dai seama ca nu este neutrul in dosar .