avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate anaid1972

Activitate anaid1972

Urmasii prizionerilor de razboi
Buna ziua,
Tatal meu a fost prizioner de razboi in Germania,am dreptul la indemnizatie? deoarece de la AJPIS Gorj mi s a spus ca doar cei care au fost prizioneri in Rusia primesc indemnizatie.
Multumesc!
Discuție salariul minim
ce sanctiuni primesc daca nu ii asigur unui muncitor salariul minim deoarece nu si a indeplinit planul
buna ziua,
am o garsoniera pe care vreau sa o inchiriez cu 100 lei chirieluna.
la cit se ridica taxele pe care trebuie sa le platesc la stat.
multumesc!
buna seara,
am o firma care a fost suspendata 3 ani,pina in in 01.03.2016.
intrebarea mea este daca o mai pot suspenda pe inca trei ani sau ce variante am.
buna ziua
imi puteti spune ce nr are hotararea de guvern care a decretat aceasta zi libera?
va multumesc
buna ziua,
as dori o lamurire in privinta acordarii concediului medical peste 90 de zile in cazul unui salariat cu piciorul amputat.este necesara viza medicului expert peste cele 90 de zile sau nu?medicii de aici au spus ca nu este ,codul indemnizatiei este 13 cod diagnostic 488.
va multumesc
multumesc mult!
buna ziua,
copilul meu a implinit 2 ani in 4 martie,iar contractul meu de munca a fost suspendat incepand cu 16.04 2010.Din cate stiu ccc a incetat in 4 martie ,adica in 5 martie ar fi trebuit sa ma intorc la serviciu.Intrebarea mea este cit timp am la dispozitie sa imi introduc actele de somaj,angajatorul urmand sa ma dea in somaj?
Va multumesc .
buna ziua,
as dori si eu un raspuns la problema mea mea,
urmeaza sa intru in concediu de ingrijire si crestere copil pina la 2 ani dar in judetul unde trebuie sa depun dosarul imi trebuie pe linga celelalte acte si stagiul de cotizare.firma la care am lucrat are sediul social in bucuresti iar noi suntem un punct de lucru din alt judet,iar ca sa obtin acest stagiu de cotizare trebuie facuta cerere la casa de pensii din bh iar acestia o trimit mai departe la bucuresti.,si aceasta dureaza 2-3 saptamani.daca depasesc cele 60 de zile lucratoare pt depunera dosarului mai primesc indemnizatia de crestere si ingrijire copil pina la 2 ani?sau exista o procedura prin care pot primi acel stagiu de cotizare mai repede? in speranta ca voi primi un raspuns va multumesc
buna ziua,
as dori sa stiu daca cele 42 de zile de concediu postnatal obligatorii dupa nastere sunt zile calendaristice sau lucratoare.mentionez ca am nascut pe 4 martie ,cind pot intra in concediu de ingrijire?
va multumesc