avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate cons.star

Activitate cons.star

Sa inteleg ca nu se poate fac nimic ?
Probabil sa fie onorariul avocatului , dar nu asta e problema ; problema este ca se asteapta aceasta decizie pentru ca una din parti sa-si poata modifica actele de identitate si sa poata pleca in alta tara pentru a lucra acolo cu contract. Daca aceasta decizie continua sa fie amanata (din greseala celor de la tribunal) atunci contractul de munca va fi pierdut. Am fi dorit sa stim daca se poate depune o plangere ceva ....pentru ca intr-un final fiecare trebuie sa raspunda pentru munca depusa ...fiecare are responsabilitati.......macar cel/cea care redacteaza deciziile sa fi tras la raspundere, nu eeste corect ceea ce se intampla.
Buna ziua ,

Cineva din familie a depus dosarul pentru divort si partaj , acestea au fost judecate (dupa multe amanari) si intr-un final cand s-a primit decizia de partaj s-a constatat ca este gresita (adresele ambelor parti fiind complet gresite , neavand nici o legatura cu adresele reale) . S-a depus plangere pentru schimbarea si corectarea deciziei de partaj , s-au asteptat acele 15 - 20 zile pentru rezolvare si culmea s-a primit o noua decizie gresita , de data aceasta adresa uneia dintre parti era gresita. Cum este posibil ca cei din judecatorie sa-si bata joc de oameni in halul asta ? De ce nu sunt in stare sa copieze niste adrese ? Este bataie de joc ......se asteapta aceasta decizie de partaj de aproape 4 luni de zile si ei tot continua sa o amane prin greseli stupide . Si binenteles pentru fiecare plangere depusa se cer bani pentru timbru ...care insemna cam 400 lei/ fiecare decizie gresita .... e pur si simplu IMPOSIBIL sa mai rezolvi ceva in tara asta . Exista o posibilitate de a face o plangere pentru ceea ce se intampla? sau ei nu au nici o raspundere ?
Multumesc pentru raspuns.
Am sunat again la VDF si conform lor , eu mi-am dat acordul pentru 24 luni chiar daca pe contractul general pe care mi l-au dat apare perioada minima de 1 an. Chiar nu mai inteleg nimic , un contract nu trebuie personalizat in functie de client? cum e posibil sa se dea o foaie pe care sa scrie 24 lunii si alta (care este conform lor "contract general VDF") pe care sa scrie :1 an de zile perioada minima , dupa expirarea perioadei minime , oricand dupa aceasta , Clientul poate solicita incetarea contractului ...... cu plata tuturor datoriilor (ceea ce nu este cazul) si fara plata de despagubiri cu exceptia situatiilor in care in TCG acest lucru este cerut (precizez ca acest TCG 'termeni si conditii generale ' nu l-am primit si nici nu la-m semnat))
Avand in vedere ca mai am 1 an din contract , pentru a-l putea rezilia VDF cere 75 eur taxa calculata in functie de nr de luni ramase . I-am intrebat de ce mai pun taxa din moment ce exista o lege care le interzice acest lucru ? mi-au spus ca se cere deoarece am beneficiat de oferta promotionala in ceea ce priveste serviciul (50% reducere pt prima luna) si un telefon care conform lor este promotional insa nicaieri in contractul nu apare specificat acest lucru (ex: se ofera telefon promotional, gratuit , etc ) ci doar o factura cu valoarea 0. Intrebarea este ; legea 161/2010 se refera si la servicii promotionale? Pot sa fac cumva sa scap de ei fara a plati taxa si fara instanta?
Buna ziua,
As dori sa stiu cum pot incheia contractul pentru internet incheiat cu cei de la vodafone. Am sunat la ei si i-am anuntat ca vreau sa reziliez contractul dar binenteles ca imi cer taxa de 260 euro. Dupa ce am vorbit cu ei m-am apucat sa citesc contractul si am descoperit urmatoarele:
1. Informatii despre servicii: Mobile Internet and Office Unlimited 4gb la care este trecut ca si oferta promotionala serviciul in sine (nu apare nici un modem nici un aparat).
2. Durata contractului este de 24 luni
3. Acordul clientului: clientul este de acord cu plata taxei de reziliere pt incetarea contractului inainte de expirarea duratei minime , de 150Eur per SIM in cazul ofertei prom. si a taxelor de reziliere aplicabile in alte situatii
9. Durata contractului: Prezentul contract se incheie pe o durata nedeterminata dar nu mai mica de 1 an (perioada minima). Dupa expirarea perioadei minime , oricand dupa aceasta , Clientul poate solicita , in baza unei notificari in conformitate cu dispozitiile art.9.1 din TCG , incetarea contractului fara despagubiri. (clauza apare tot in contract)
In momentul in care am semnat contractul am primit si un act aditional in care scrie:
2. Prin prezentul act aditional VDF acorda clientului oferta speciala VFD Mobile Connect , pe o durata de minim 1 an din momentul activarii (activarea fiind in 15/05/2009).
3. In cazul in care clientul a achizitionat un card de date compatibil UMTS , taxa perceputa de catre VDF pt incetarea contractului inainte de termen , cu titlu de penalitate pt neexecutarea contractului de catre Client, va fi in valoare de 260 eur.

Intrebarile mele sunt : nu se cam contrazic clauzele din contract ? cum as putea rezilia acest contract? In baza acestor clauze (abuzive si contradictorii) ma pot adresa OPC-ului pentru a depune plangere ? Multumesc
Legat de dreptul de mostenire care mi se cuvine , cam care ar fi procentajul?
Multumesc , insa eu pe atunci aveam doar 2 ani deci practic nu-l cunosc , prin urmare nu am cu cine sa tin legatura in acel oras. Iar din raspunsul dumneavoastra sa inteleg ca daca nu accept mostenirea in acel termen de 6 luni dupa , nu voi mai avea nici un drept , corect?
Buna ziua, as dori sa stiu in cazul in care parintii mei au divortat ,eu avand inca numele tatalui , iar tatal s-a recasatorit si are 2 copii , care este dreptul meu la mostenire in cazul decesului acestuia? As mai putea beneficia de acest drept in cazul in care eu nu am aflat de decesul acestuia? (specific ca este inca in viata , insa locuieste departe de Bucuresti si nu am tinut legatura cu nimeni de acolo pentru a afla ultimele stiri, parinti mei divortand acum 23 de ani). As putea face ceva acum cat este in viata? As putea sa anunt undeva ca am drept de mostenire si sa fiu anunt in momentul decesului tatalui meu?Multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra. O zi buna!
Răspuns la discuția verificare angajator
Multumesc pentru raspuns dar eu vroiam sa verifica mai intai daca angajatorul plateste aceste contributii sau nu , pentru a sti ce sa fac in continuare .
Răspuns la discuția verificare angajator
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Am fost la ITM si dupa ce am pierdut 1 zi intreaga tot nu am aflat nimic pe motivul ca nu stiu care este inspectorul care se ocupa de dosarul meu si daca nu-mi convine sa-l dau in judecata pe administratorul societatii.(asta este raspunsul celor de la ITM)