avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate kty80

Activitate kty80

Răspuns la discuția Abatere disciplinara
da, am reusit sa citesc si eu codul muncii. Multumesc!
Răspuns la discuția Abatere disciplinara
Maine imi bag demisia...sunt hotarata sa nu mai accept nicio porcarie! Cum e cu preavizul? Se lucreaza parca 4 ore pe zi timp de maxim 20 de zile? Si concediul....daca mai am zile de anul trecut...si nicio zi luata de anul asta...trebuie sa mi-l plateasca? Cum se calculeaza?
Multumesc!
Răspuns la discuția Abatere disciplinara
am primit mustrare....asta se vede in vreun fel de catre alt anagajator? Multumesc.
Răspuns la discuția Abatere disciplinara
Sper ca nu au cum sa intoarca foaia...cert este ca am primit o citatie ptr a ma prezenta la comisia de disciplina ptr a fi cercetata ptr abatere disciplinara...cat de corect este?
Răspuns la discuția Abatere disciplinara
va multumesc pentru raspuns. daca in fisa postului nu scrie ca trebuie sa incasez, atunci, nu este in defavoarea mea? din moment ce nu scrie, nu se poate considera ca nu aveam dreptul? ma gandesc ca administratorii societatii nu vor recunoaste ca timp de 1 an mi-au cerut verbal si nu scris sa fac lucrul asta si vor intoarce chestia cu fisa postului in nefavoarea mea....
Buna ziua,

In urma cu cateva zile am primit un control din partea garzii financiare in urma caruia s-a constatat un plus de casa de 35 de lei. Eu si colega mea lucram amandoua pe aceeasi casa de marcat. In fisa posturilor noastre nu scrie ca ar trebui si sa incasam. Eu chiar m-am opus la inceput dar....nu am avut ce face. Plusul provine de la un bon pe care nu am mai reusit sa-l scot pe casa in momentul in care a venit garda ptr ca nu am mai putut...ei au intrat dupa birou si au pus monopol pe sertare..etc....clientul a plecat fara bon...
Intrebarea mea este: Cum sa ma apar in fata comisiei de cercetare disciplinara care va avea loc peste 3 zile.
Multumesc
Discuție fisa post
Buna ziua,
De doi ani ocup postul: consultant inginer petrochimist. Am primt foarte multe promisiuni. Totul a fost ok 6 luni, facand intr-adevar ceea ce trebuia sa fac. Dupa 6 luni, incet, incet mi s-au bagat pe gat sarcini inexistente in fisa postului ( aprovizionare, logistica, etc). Am incercat sa le sugerez angajatorilor ca nu despre asta am discutat la interviu - nu am facut niciodata asa ceva si drept urmare nu este ok sa fiu criticata ptr greseli. Mi-au raspuns ca mi se va reinoi fisa postului....a mai trecut 1 an si nu s-a intamplat nimic insa, o alta mutare a atributiilor a avut loc...am fost mutata intr-un showroom (CU GESTIUNE COMUNA - 45 DE ANGAJATI), face to face cu clientul....incasare, facturare, consiliere tehnica, ofertare, aprovizionare fara ca macar sa iau in primire un stoc imens. Fara a se face un minim de inventar....Si, iata ca ianuarie 2013 vine cu...inventar! Bineinteles lipsa 200 mil lei vechi!! Mi s-a cerut nota explicativa cu privire la lipsuri. Am dat o nota scrisa prin care am scris ca nu mi se pare corect sa mi se ceara socoteala atata timp cat nici macar nu am o fisa a postului sau un inventar semnat. S-au ofuscat! M-au amenintat ca o sa aibe grija de mine ca am avut acest tupeu de a scrie acest lucru...Dupa mai bine de 4 luni, ieri m-au chemat sa semnez noua fisa a postului. Aceeasi functie- consultant ing. petrochimist, o parte din vechea fisa + raspunzatoare de bunuri/patrimoniu/inventar, + realizarea receptiei marfii + vanzare + facturare + ofertare. Pe scurt....vanzatoare in mall. Nu mi se pare corect sa-mi faca lucrul asta atata timp cat nu pentru asta m-am angajat! Daca as fi stiut ca soarta mea va fi sa vand haine.( fie ele si de protectia muncii asa cum sunt acestea)..nu m-as fi dus in veci la interviu....(de fapt nu eu am aplica, eu m-au sunat). Am semnat noua fisa....insa cel de-al doi-lea exemplar nu mi l-au dat....spun ei ca mai dureaza pana il semneaza si ei. Si inca un aspect: am intrebat un coleg care chiar este consilier vanzari si are aceleasi responsabilitati ca si ale mele : stres praf, dat cu mop-ul, sters rafturile.....Nu mi-e rusine de munca si nici nu ma deranjeaza sa dau cu mop-ul sau sa sterg geamurile...o faceam oricum din bun simt ca doamna de serviciu nu serveste la noi in showroom...insa...nu de asta am invatat vreo 5 ani de facultate si mai presus de tot....nu asta am convenit sa fac de la inceput. Va rog un sfat! Ce sa fac, cui sa ma adresez...sau cum...
Multumesc!

Răspuns la discuția modificari fisa post
Buna ziua,

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intre timp am plecat de la acel angajator si am ajuns in alta parte. Postul: consultant inginer petrochimist. Am primt foarte multe promisiuni. Totul a fost ok 6 luni, facand intr-adevar ceea ce trebuia sa fac. Dupa 6 luni, incet, incet mi s-au bagat pe gat sarcini inexistente in fisa postului ( aprovizionare, logistica, etc). Am incercat sa le sugerez angajatorilor ca nu despre asta am discutat la interviu - nu am facut niciodata asa ceva si drept urmare nu este ok sa fiu criticata ptr greseli. Mi-au raspuns ca mi se va reinoi fisa postului....a mai trecut 1 an si nu s-a intamplat nimic insa, o alta mutare a atributiilor a avut loc...am fost mutata intr-un showroom (CU GESTIUNE COMUNA - 45 DE ANGAJATI), face to face cu clientul....incasare, facturare, consiliere tehnica, ofertare, aprovizionare fara ca macar sa iau in primire un stoc imens. Fara a se face un minim de inventar....Si, iata ca ianuarie 2013 vine cu...inventar! Bineinteles lipsa 200 mil lei vechi!! Mi s-a cerut nota explicativa cu privire la lipsuri. Am dat o nota scrisa prin care am scris ca nu mi se pare corect sa mi se ceara socoteala atata timp cat nici macar nu am o fisa a postului sau un inventar semnat. S-au ofuscat! M-au amenintat ca o sa aibe grija de mine ca am avut acest tupeu de a scrie acest lucru...Dupa mai bine de 4 luni, ieri m-au chemat sa semnez noua fisa a postului. Aceeasi functie- consultant ing. petrochimist, o parte din vechea fisa + raspunzatoare de bunuri/patrimoniu/inventar, + realizarea receptiei marfii + vanzare + facturare + ofertare. Pe scurt....vanzatoare in mall. Nu mi se pare corect sa-mi faca lucrul asta atata timp cat nu pentru asta m-am angajat! Daca as fi stiut ca soarta mea va fi sa vand haine.( fie ele si de protectia muncii asa cum sunt acestea)..nu m-as fi dus in veci la interviu....(de fapt nu eu am aplica, eu m-au sunat). Am semnat noua fisa....insa cel de-al doi-lea exemplar nu mi l-au dat....spun ei ca mai dureaza pana il semneaza si ei. Si inca un aspect: am intrebat un coleg care chiar este consilier vanzari si are aceleasi responsabilitati ca si ale mele : stres praf, dat cu mop-ul, sters rafturile.....Nu mi-e rusine de munca si nici nu ma deranjeaza sa dau cu mop-ul sau sa sterg geamurile...o faceam oricum din bun simt ca doamna de serviciu nu serveste la noi in showroom...insa...nu de asta am invatat vreo 5 ani de facultate si mai presus de tot....nu asta am convenit sa fac de la inceput. Va rog un sfat! Ce sa fac, cui sa ma adresez...sau cum...
Multumesc!
Buna ziua,

In 2007 am facut un credit de nevoi personale in valoare de 7200 euro la [] Dupa ceva timp, denumirea bancii s-a schimbat in []. Dupa venirea crizei nu am mai putut plati si am ajuns la executare ( comisionul executorului este de 4800 lei) si poprire pe salariu in cuantum de 1/3. Din 2009 tot platesc. Astazi, 08.05.2013 am sunat la banca sa vad cat ar mai fi de plata in conditiile in care popririle au fost in medie de 600 de lei lunar. Surpriza! Mai sunt de plata 5700 euro! Explicatia o dau si eu cu ghilimele: "stiti, asa este, se acopera mai greu datoria, in primii doi ani se ia dobanda" Va rog sa ma ajutati. As vrea sa pot face ceva impotriva lor mai ales ca nu am fost chemata sa semnez daca sunt sau nu de acord cu modificarea dobanzii. In plus, din ce am mai auzit, nu ar fi chiar legal sa se mai ia dobanda in cazul executarii...
Multumesc.
Buna ziua,

Acelasi sef nou, care ma terorizeaza cu ascultarea telefonului si monitorizarea calculatorului, doreste acum sa-mi renegocieze salariul. Nu va ganditi ca in plus. In minus! Motivul: " Pe baza situatiei economice din oras si tara." Eu stiu ca el vrea sa faca tot posibilul sa ma faca sa plec din aceasta firma dar are baza juridica pentru ceea ce doreste sa faca? Din ce am mai discutat si eu cu altii, orice marire sau micsorare a salariului ar trebui sa se faca prin act aditional cu acordul meu. Si daca eu nu-s de acord avand in vedere ca ceilalti angajati au beneficiat chiar de crestere a salariului? Ce se intampla?
Multumesc!