avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate padri

Activitate padri

Multumesc.
O persoana-cetatean strain cu domiciliul in alta tara- are o proprietate imobiliara in Romania, impreuna cu sotul sau. Acesta are un copil din prima casatorie, cetatean strain si el. In urma decesului sotului, se face conform legii succesiunea dupa bunurilor mobile si imobile din strainatate fara a se declara si proprietatea din Romania. Intrebarea mea este: ce se intampla cu proprietatea din Romania, in conditiile in care exista posibilitatea ca singurul urmas direct in viata din strainatate s-ar putea sa nu detina nici un act care sa dovedeasca proprietatea parintelui sau asupra imobilului sau , datorita anumitor conditii, sa nu fie interesat de aceasta proprietate.
Răspuns la discuția autorizatie ISCIR-termotehnica
Va multumesc din inima pentru punctul de plecare oferit.
In ideea intrarii pe piata de intretinere/service/autorizari centrale termice murale de apartament, va rog sa ma ajutati in a incepe demersurile necesare intrucat nu stiu pasii de urmat. Mentionez ca in prezent lucrez ca instalator centrale termice, avand competente de "instalator apa-gaz-instalatii sanitare". As dori sa fiu propriul meu sef si sa am afacerea mea. Va multumesc din suflet. O zi buna va doresc.
In urma decesului tatalui meu urmeaza sa se faca succesiunea averii imobiliare ramase,avere ce consta intr-un apartament de 80mp. Familia este compusa din sotia defunctului (mama mea), doi copii majori in viata si urmasii unui al treilea copil care a decedat cu un an inaintea tatalui meu. Ma intereseaza cum se face partajarea, si daca copilul decedat inaintea tatalui, respectiv urmasii, au sau nu aceleasi drepturi la mostenire ca si copii in viata. Mentionez ca parintii au fost casatoriti peste 50 de ani si suntem toti copii aceluiasi cuplu.
In cazul in care o societate pe actiuni intra in incapacitate de plata, angajatii vor putea fi trimisi in somaj si conform carui art. din codul muncii? Va multumesc