avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate cosmmaa

Activitate cosmmaa

Răspuns la discuția Imprumut bancar
Multumesc.
incerc sa evit sa intru in baza de date a rau platnicilor ,pentru a putea contracta un credid necesar despagubiri fostei sotii
In timpul casatoriei am facut un inprumut bancar cu ipoteca unde sunt coplatitor,pe timpul procesului de partajare a bunurilor se poate cere bancii respective sistare ratelor pe o anumita perioada de timp?
Răspuns la discuția Expertiza auto
Este posibil ca uzura autoturismului sa se calculeze dupa pretul masinii noi,cu toate ca autoturismul a fost cumparat la mana a doua in 2006 iar anul de fabricatie este 2001,ca acest expert ma baga in ceata.
Răspuns la discuția Expertiza auto
multumesc pt, informatii
Răspuns la discuția Expertiza auto
probabil cat sa degradat masina in decurs de 2 ani
Discuție Expertiza auto
La expertiza unui autoturism bun comun,reclamanta a solicitat sa se dea valoarea actuala a masinii si uzura acesteia pe o perioada de 2 ani cat nu sa folosit de acest automobil
valoarea masini evaluata de expert este de 4500E si valoarea uzurii este de 4000E,masina este inmatriculata pe numele meu si la fel inpozitul il platesc doar eu,starea masinii este aceasi ca si la data divortului.
Este posiba fixarea acelei sume imense de uzura a masinii si dupa ce stas sau criteriu poate sa faca acest expert evaluarea?
Multumesc
r.gabi a scris:

Bunurile personale ale fiecaruia dobandite inainte de casatorie,nu intra in masa de impartit.
Cu privire la contributia dvs.majora in in dobandirea unor bunuri,aceasta trebuie dovedita cu acte(adeverinte de venituri, dovezi scrise de la banci,de retragere a unor sume de bani proprii,etc)interogatoriu,martori,eventual expertize si in masura in care o veti putea dovedi,in aceasta masura instanta o va constata

Majoritatea facturilor si chitantelor care dovedeau propietarul bunurilor adica eu, fosta sotie lea luat ca sa nu pot face dovada provenientei lor ,care este modul prin care pot face rost de altele ,pot contacta magazinele de unde au fost cumparate pentru a cere o copie a acestor facturi probabil au o baza de date de unde imi pot inmana altele?
Răspuns la discuția Coplatitor la un credit bancar
Rata nu sa luat pt,cumpararea apartamentului ci pt,nevoi personale,dar sa girat cu apartamentul
Sunt coplatitor la un credit bancar unde este girat apartamentul,bun comun.Am primit de la banca respectiva o instintare pentru a plati rata ,in caz contrar voi intra in baza de date a celor rau platnici.Titularul creditului este fosta sotie cu care inca nu sa definitivat procesul de partaj,mentionez ca platesc lunar jumatate din suma datorat bancii,intelegere care am facuto cu fosta sotie pana la definitivarea procesului de partaj iar banca ma anuntat ca nu sa platit o parte din rata .Puteti sa imi spuneti modul de rezolvare a acestei probleme,se poate face ceva in sensul de a platii singur rata iar fosta sotie sa isi piarda dreptul de propietate din apartamentul cu care este girat acest credit de 13000 euro?
Am sunat serviciul prin care am trimis banii in tara si mia spus ca nu mai au in baza de date transferurile de sume,pot cere bancii unde sau virat banii acest lucru?