avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare in legatura cu modul de solutionatre a unui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare in legatura cu modul de solutionatre a unui partaj

Obiecul partajului sunt bunuri dobandite naintea casatoriei,precum si bunuri dobandite in timpul casatoriei,cadouri personale .Apartamentul bun comun 1/2 pentru fiecare care este girat unei banci pentru o suma de bani.As vrea sa sa stiu ce sansa de reusita am sa atac cealta parte de 1/2 care este pe numele fostei sotii,mentionez ca cantributia mea la dobandirea tuturor bunurilor a fost mult mai mare,problema este ca majoritatea facturilor si chitantelor pe bunurile respective ,precum si facturile de transfer bancar din strainatate spre fosta sotie au disparut,am lucrat legal in strainatate cu contract de munca din RO
Cel mai recent răspuns: cosmmaa , utilizator 10:37, 27 Decembrie 2010
bunuriele dobanditeinainte de casatorie nu se impart, nici cadouri facute unuia din soti.
in privinta bunurilor comune, puteti solicita o cota mai mare din cea prezumata de 50 %,daca dovediti ca ati avut o contributie net superioara
copii dupa transferuri bancare se pot solicita de la banca
Am sunat serviciul prin care am trimis banii in tara si mia spus ca nu mai au in baza de date transferurile de sume,pot cere bancii unde sau virat banii acest lucru?
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
cosmmaa, utilizator
Bunurile personale ale fiecaruia dobandite inainte de casatorie,nu intra in masa de impartit.
Cu privire la contributia dvs.majora in in dobandirea unor bunuri,aceasta trebuie dovedita cu acte(adeverinte de venituri, dovezi scrise de la banci,de retragere a unor sume de bani proprii,etc)interogatoriu,martori,eventual expertize si in masura in care o veti putea dovedi,in aceasta masura instanta o va constata
r.gabi a scris:

Bunurile personale ale fiecaruia dobandite inainte de casatorie,nu intra in masa de impartit.
Cu privire la contributia dvs.majora in in dobandirea unor bunuri,aceasta trebuie dovedita cu acte(adeverinte de venituri, dovezi scrise de la banci,de retragere a unor sume de bani proprii,etc)interogatoriu,martori,eventual expertize si in masura in care o veti putea dovedi,in aceasta masura instanta o va constata

Majoritatea facturilor si chitantelor care dovedeau propietarul bunurilor adica eu, fosta sotie lea luat ca sa nu pot face dovada provenientei lor ,care este modul prin care pot face rost de altele ,pot contacta magazinele de unde au fost cumparate pentru a cere o copie a acestor facturi probabil au o baza de date de unde imi pot inmana altele?
Ultima modificare: Luni, 27 Decembrie 2010
cosmmaa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj casa primita de la parinti ContSters57747 ContSters57747 Buna ziua, Sunt casatorit de 2 ani. Parintii sotiei vor sa cumpere o casa care e aproape gata (tencuita, izolata, cu termopane puse si instalatii ... (vezi toată discuția)
Divort luci6775 luci6775 sunt casatorit de 8 ani sotia mea are un copil din prima casatorie si sm facut cu ea inca un copil , ea nu a lucrat niciodata, eu am avut un apartament si ... (vezi toată discuția)
Imobil de dinainte de casatorie geo1234 geo1234 Buna seara, In cazul in care vand un imobil dobandit inainte de casatorie, iar banii rezultati din vanzare ii pun la banca - depozit la termen - , in cazul ... (vezi toată discuția)