avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate crysenc21

Activitate crysenc21

si in aceste situatii, ce se intampla cu cheltuielile de judecata?
Multumesc,
deci nu s-ar putea pune problema ramanerii fara obiect a contestatiei? Sau ar mai fi varianta renuntarii la judecata, caz in care si atunci ar fi obligat la cheltuieli, corect?
Buna seara,
Am o intrebare in domeniul contestatiei la executare. Creditorul a solicitat executarea silita a obligatiei stabilita prin titlul executoriu. Debitorul a formulat contestatie la executare. Intre timp pana la solutionarea contestatiei la executare pe rolul Instantei de judecata, executarea sillita a incetat, obligatia fiind executata. Acum se pune problema ce se intampla in contestatia la executare, daca intimatul creditor din cadrul contestatiei la executare a facut cheltuieli in cadrul contestatiei la executare, care va fi solutia in contestatia la executare, se pot acorda cheltuielile de judecata?
Buna ziua,
in cazul in care printr-o sentinta de divort, instanta a hotarat faptul ca autoritatea parinteasca se exercita in comun de catre ambii parinti, stabilind domiciliul copilului minor la tata, fara a se stabili plata pensiei de intretinere, instanta a stabilit si contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare si pregatire profesionala - mama daca minorul nu are stabilit domiciliul la ea, poate beneficia de deducerea personala, potrivit Codului Fiscal?
Multumesc,
Buna ziua,

Stie cineva daca intr-adevar potrivot Legii 165/2013 privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire - Primariile mai pot fi date in judecata doar pana pe data de 30.06.2017 - daca nu au fost emise deciziile de restituire in natura sau in echivalent cu despagubiri banesti sau puncte?
Care este instanta comptenta in acest caz - Tribunalul?
Dar, daca sunt decizii de acordare de despagubiri banesti - dar dosarul nu a fost trimis de la Primarie la ANRP trebuie data in judecata primaria pana la data de 30.06.2017 asa cum este mentionat in Legea 165/2013?

Am inteles, va multumesc!
Buna ziua,

nu, nu este vorba de o fuziune sau de absorbtie. Sunt 2 entitati juridice diferite - insa o parte din asociati sunt comuni - si se doreste inchiderea unei firme si se pare ca nu se poate din cauza acestui contract de munca care este suspendat.
Imi puteti da ceva informatii,

Multumesc,
Buna ziua,
Am o intrebare legata de executarea unui contract de credit de nevoi personale.
Am primit de la executor somatia de infiintare a popririi pentru o suma rezultata dintr-un contract de credit de nevoi personale încheiat in 2014.

Incheierea de incuviintare a executarii data de instanta de judecata in baza titlului executoriu, care este contractul de credit de nevoi personale este de la inceputul anului 2017.
In prezent am auzit ca, contractele de credit nu mai sunt titluri executorii. Este adevărat?
Ma interseaza daca pot face o contestatie la executare pe acest considerent?
Si unde gasesc aceste mentiuni ca, aceste contracte de credit nu mai sunt titluri executorii?
Va multumesc,
Buna ziua,
Ma intereseaza daca se poate rezolva in vreun fel urmatoarea situatie:
- in prezent o persoana este in concediu de crestere copil avand CIM suspendat la o firma. Ideea este ca se doreste inchiderea firmei respective si CIM-ul respectiv se poate transfera pe o alta firma, urmand a fi tot suspendat. Se poate? Ce se intampla cu indemnizatia de crestere copil? Poate fi aceasta acordata in continuare? Imi poate spune cineva procedura si daca este posibil acest lucru?
Multumesc,
Buna ziua,
Ma intereseaza daca un cetatean iranian care ar putea obtine in Romania - permis de sedere sau carte de rezidenta ( acesta doreste sa infiinteze un SRL in Romania sa desfasoare afaceri) poate ulterior sa circule in tari din UE fara viza?
Stie cineva procedura in aceasta situatie?
Va multumesc,