avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate ioo.margareta

Activitate ioo.margareta

buna,am o intrebare.o verisoara este angajata in invatamant e profesoara. a lucrat pana 8luni de sarcina,a nascut o fetita in 3 noiembrie 2011 si acum este acasa pentru ingrijirea copilului ,asi vrea sa stie cand merge inapoi la servici inainte de-a inplinii fetita doi ani cat ajutor va primii.adica vrea sa mearga la lucru cand inplineste un an.copilui .ce drepturi are .
buna ziua, asi vrea sa stiu cand pot iesit la pensie normala precizezi ca sunt in pensie de boala gradul doi din 1 octombrie 1989 cu diagnostic ;astm bronsic,pareza facciala,calcificari madulara,bronsectazie bilaterala,am fost operata cu fibron,cu hernie abdominala ,varicela,am vechime de 20 ani in industrie usoara. pe decizie este scris ca am vechime de 30 ani si 6 luni .mentionezi ca am nascut 3 copiii,acum in noiembrie implinesc 57 ani.mai este valabil legea ca daca ai nascut trei copiii pot iesi cu un an mai repede
Răspuns la discuția divorti
multumesc pentru raspuns,asi vrea sa mai stiu cit bani ar trebui sa mi dea sotia ca am scos din banca 120.000.lei in 28 mai 2008 si pana 20 mai 2010 am platit rata lunara de 242lei ,adica de doi ani platim impreuna rata ramane ei ca e pe numele ei si dupa divorti si mai are de platit pana in mai 2018 si a pus casa in garantie.asi vrea sa mai stiu ca am cumparat un laptou pentru sotie in rate pe numele meu ca drept cadou de 8 martie si de ziua ei .pot sa cer inapoi si sa platesc ratele incontinuare ca nu vrea sa-dea zice ca cadoul nu se da n-apoi si nici nu intra la impartiri de bunuri nici nu avemi alceva de impartit.
Răspuns la discuția divort
multumesc pentru raspuns,adeverinta am depus impreuna cu dosarul cand am bagat divortul asi vrea sa mai stiu ca se va termina procesul la primul termeni si daca nu se prezinta la proces
Discuție divorti
buna ziua,sotia a bagat divortul,dar eu nu vreau sa divortezi,motivul divortului este ca am facut scandal ca am fost baut si sunt cam gelos si am lovit pe sotie ,ea a scos adeverinta de la med. legist.si nu vrea sa mai stea cu mine,nu am locuinta in comun,nici copiii .atit avem in comun ca am facut reparatii in casa din banii scos din banca pe numele sotiei pe 10 ani si de doi ani platim ratele.intrebarea este :ne divorteaza si daca eu nu vreau,si daca nu ma prezint la proces ,siasi vrea sa stiu da ma poate da afara din casa ca e pe numele ei,si cat bani trebuie sa-mi dea dupa divorti,
Discuție divort
bana ziua,in data de 9 iunie o sa am procetul de divorti,sotul este agretivi,face scandal dar nu vrea sa divorteze eu am de la med leg. adeverinta nu avem copiii,nici locunta impreuna doar am facut niste modificari in casa din banii luatdin banca pe numele meu .asi vrea sa stiu daca pot sa dau afara din casa inainte de proces.mentionez cacasa este cumparat inainte de casatorie.si de 2 ani suntem casatoriti,si ca cadourile sa dau inapoi.cu mutumiri
bunaziua.am onepotica de 5 ani si suferind de paralizie celebrala din nastere nu umbla este in carusori are certificat de handicap grav si necesita asistent personal care este mama copilului(fiica mea)si stau la mine.asi vrea sa stiu daca beneficiez de reduceri care se dau la persoane cu handicapi severia adica:reduceri la curent,impozit, tvs si altele mensionezi ca locuinta este pe numele meu eu sunt bunica .cu mutumiri.










ioo.margareta a scris:

m-am casatorit acum 2ani nu avem copii,eu am ocasa cu curte dobandit inainteta casatoriei in curte am modificat o camara in camra si baie unde sa stam ca in casa au ramas copiii mei din casatoria anterioara.am scos bani de la banca 120000leipe numele meu cu rata lunara de 242 lei mentionezi ca sotul nu aadus nimic in casa toate mobila ,si tot ce trebuie intr-o casa am avut eu inainte.vreau sa bag divortul ca e foarte agresiv mai si bea ,face scandal zilnic ,egelos e o boala la el si recunoaste vreau sa mentionezi ca in 16 mai ne-am catatorit iar banca am scot in 29 mai acelasi an platin ratele pana azi.
m-am casatorit acum 2ani nu avem copii,eu am ocasa cu curte dobandit inainteta casatoriei in curte am modificat o camara in camra si baie unde sa stam ca in casa au ramas copiii mei din casatoria anterioara.am scos bani de la banca 120000leipe numele meu cu rata lunara de 242 lei mentionezi ca sotul nu aadus nimic in casa toate mobila ,si tot ce trebuie intr-o casa am avut eu inainte.vreau sa bag divortul ca e foarte agresiv mai si bea ,face scandal zilnic ,egelos e o boala la el si recunoaste vreau sa mentionezi ca in 16 mai ne-am catatorit iar banca am scot in 29 mai acelasi an platin ratele pana azi.