avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate tina.cris74

Activitate tina.cris74

In aceasta situatie mai pot face ceva sau este prea tarziu?
din pacate nu am stiu ca trebuie sa merg la serviciul de asistenta sociala...nu am stiut...iar partea buna e ca fetele nu vor sa stea cu el...doar vor sa mearga sa il vada si atat...nu vor sa ramana cu el
Apelez iar la bunavointa dumneavoastra si vin cu o noua intrebare.Am plecat acum 2 luni din tara la munca in strainatate,in Italia fiind nevoita sa renunt la a sta acasa cu copiiii mei care mi-au fost incredintati in urma divortului de tatal lor prin hotarare definitiva si irevocabila acum 10 ani,pentru a le putea oferi un alt viitor. in tara mi-am pierdut locul de munca acum 3 luni si neavand ce face a trebuit sa plec.Tatal fetelor ma ameninta mereu ca va redeschide un proces de reincredintare a copiilor.In ce masura pot pierde acest proces imi puteti zice? E de precizat faptul ca fetele au 12 respectiv 17 ani...cea mare e la un club sportiv in bucuresti.iar cea mica a ramas cu tatal meu.
buna ziua...dupa ce m-am interesat atat...nici nu mai stiu ce sa cred.....va rog din suflet dati-mi un raspuns sigur...am un copil minor incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila spre crestere si educare insa tatal a fost obligat la plata pensiei alimentare pana la majorat...am vorbit cu foarta multa lume si toti imi zic ca in acest caz am nevoie de semnatura lui pentru a-l putea scoate din tara....ce sa mai cred...am nevoie sau nu de aceasta semnatura...de aceasta procura???...mi s-a spus ca trebuie sa fie decazut din drepturile parentale pentru a putea face asta....ma lamuriti va rog si pe mine?tin sa precizez ca hotararea este definitiva din 14.03.2006
Răspuns la discuția probleme
va multumesc mult....voi reveni cu detalii...o zi frumoasa va doresc...
Răspuns la discuția probleme
va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns...intr-adevar cred ca despre asta este vorba...vor sa ma faca sa plec de buna voie iar ei sa se considere nevinovati...in fine....imi voi depune cererea de demisie fara preaviz...tinand cont ca la fiecare predare de tura se preda marfa celeilalte colege deci nu ma poate sa ma acuze ca am furat si cand am plecat...dupa ce predau tura si ea o receptioneaza inseamna ca nu mai am probleme...dar daca imi desfac contractul de munca cu litera i....ce implica asta?...cu ce ma afecteaza?
Discuție probleme
buna ziua....am si eu o mica mare problema cu actualul loc de munca...sunt barman la o firma din piatra neamt de 3 luni si jumatate...am ramas aici dupa ce fostul meu sef si-a incetat activitatea si a predat spatiul altcuiva...am lucrat 4 ani la fostul sef...nu am avut conflicte de munca niciodata...in schimb de cand au venit noii sefi parca simt ca o iau razna...indiferent ce fac nu e bine...se scarpina tot timpul de mine si arata pe fata ca nimic nu le convine din ceea ce fac...m-au scos datoare cu niste bani pe care i-am platit chiar daca nu i-am luat eu....totul se face intre ei iar cand ceri explicatii ti se raspunde foarte urat ca nu e treaba mea...am fost acuzata de furt in urma acestei intamplari si amenintata ca voi fi data afara si mi se va desface contractul de munca astfel incat nu voi mai fi angajata nici macar de o firma de curatenie...si intrebarea mea este....vreau sa plec de la aceasta firma fara preaviz...doar sa las cererea de demisie...imi poate desface contractul de munca acest patron asa cum zice el...incat sa nu ma mai pot angaja nicaieri?
va multumesc din suflet si va urez o zi placuta...
am nevoie de semnatura tatalui pt a scoate din tara un copil pentru care am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare?fetita activeaza la un club sportiv din bucuresti,si vor mai avea turnee si in afara tarii pt care va fi nevoie de semnatura mea.....deci,va rog....astept un raspuns.....va multumesc