avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate corinasilvia

Activitate corinasilvia

Răspuns la discuția mostenire
Probabil ca m-am exprimat gresit atunci cand am zis mostenire.Ma gandeam de fapt la drept de creanta.Avand in vedere ca toate bunurile care apartin decedatului au fost dobandite in timpul concubinajului, ce sanse ar avea mama sa obtina partea ei plus cheltuielile de inmormantare?
Răspuns la discuția mostenire
Nici nu isi va recupera cheluielile de imnormantare si pentru monumentul funerar?
Discuție mostenire
Mama mea a trait in concubinaj cu un domn timp de 41 de ani, domn care a decedat in luna septembrie.In tot acest timp cei doi au locuit in apartamentul pe care mama l-a primit de la serviciu si l-a cumparat in 1992.In aceasta perioada decedatul a cumparat si el un apartament de la intreprinderea la care a lucrat,Au pus deoparte si niste bani la banca, bani care sunt doar pe numele lui.Decedatul nu are copii si a fost inmormantat de mama mea intr-un loc de veci pe care l-au cumparat pentru amandoi.Fratii lui doresc ca toata averea decedatului sa le revina lor, eventual ei sa-i dea mamei mele ceva.Ce sanse are mama sa obtina mostenirea in instanta?Stiu ca la notariat nu are.As dori numele unui avocat bun din Tulcea care ne poate ajuta.
Răspuns la discuția Despre teren construit in curte
Va multumesc foarte mult pentru interesul pe care l-ati acordat problemei mele.Am inteles ca poate avea castig de cauza numai in instanta si primaria sau politia nu pot dispune demolarea.
Răspuns la discuția Despre teren construit in curte
Va multumesc pentru raspuns.Dar e posibil dupa atatia ani sa i se impuna sa demoleze?
Socrii mei sunt amenintati de o vecina ca va veni cu politia sa le darame o magazie si un cotet de porci pentru ca nu sunt construite la o distanta de 1,5 m de gard.Anexele sunt facute acum 20-30 de ani.Are dreptate?Care ar fi solutia?Are politia vreo treaba sau doar in instanta se poate rezolva?Va multumesc.
Răspuns la discuția vector 010
M-am lamurit. Am depus notificare precum ca nu mai datorez contribituu incepand cu 31 dec. 2010 si acum nu mai depun nicio declaratie.
Discuție vector 010
La o asociatie de tip CAR Consiliul director presteaza gratuit pentru ca sa nu se iasa in pierdere.Mai depunem 010 pana la 31 ian?Depunem lunar declaratii cu 0 suma de plata sau nu mai e nevoie nefiind contributii de virat?Va multumesc.
Care este suma minima pe care o pot plati ca si contributie la Casa de pensii in cazul in care nu inregistrez niciun venit?Anul trecut am platit 50 lei pe luna si anul acesta mi s-a zis ca trebuie sa dau 221 lei.Va multumesc anticipat pentru raspuns.