avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters141806

Activitate ContSters141806

Discuție vanzare casa
In anul 1992 mam a construit o casa pe numele ei , tatal fiind decedat .Actualmente , mama are o boala psihica avand varsta de 82 ani , motiv pentru care a fost numit un curator ( una din surorile mele ) . Poate curatorul sa-mi vanda o parte din locuinta mamei ?
Răspuns la discuția Curator
romascanu a scris:

Cati ani aveti?
Casa e mostenire de la mama?
Tatal mai este in viata?
De ce a fost numit un curator? Pentru dezbaterea succesiunii dupa mama? Alt motiv?

Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie (EL) actele juridice cu incuviintarea prealabila a tutorelui /curatorului si (pentru o vanzare imobil /act de dispozitie) cu incuviintarea autoritatii tutelare, incuviintare care se da numai daca actul corespunde unei nevoi sau prezinta un folos neindoilenic pentru minor.



Am 58 ani , casa e construita doar pe numele mamei , tatal fiind decedat .
S-a numit un curator intrucat mama are o boala psihica , iar curatorul este una din surorile mele .
Discuție Curator
Poate curatorul sa imi vanda mie ca si copil casa mamei ?
Suntem 6 copii la parinti din care 2 stabiliti in America .Eu am domiciliul in Bucuresti.Tata a decedat in 1989 iar dupa succesiune noi copiii am renuntat in favoarea fratelui meu , cealalta jumatate ramanand mamei pe hartie dar in realitate o foloseste fratele meu. Dupa decesul tatalui mama a mai construit o casa batraneasca cu 3 camere . De 6 ani mama nu mai sta in aceasta casa din motive de sanatate , ea locuind prin rotatie la una din cele 3 surori din tara .De cativa ani ne-am inteles verbal sa impartim casa iar una din camere sa imi revina si mie .De o luna am reparat camera si am dotat-o cu cele necesare . Zilele trecute am constatat ca mi-au disparut din casa diverse obiecte de valoare banuit fiind fratele meu .Desi fratele meu mai are 2 locuinte procurate cu ajutorul mamei , in permanenta instiga si chiar a facut-o in a sparge lacatele si usa de la camera mea.Mentionez ca el nu a ingrijit-o de loc pe mama de cand e bolnava , el fiind plecat in Italia .Casa trebuie intretinuta fiind o casa modesta , batraneasca .Cum pot reglementa legal aceasta situatie pentru a evita diverse neplaceri .
Discuție Curatela
Mama mea are 83 de ani si 6 copii. De 4 ani este sub curatela la una din surorile mele , ea avand domiciliul in aceeasi comuna cu mama .Curatela s-a infiintat fara acordul celorlalti copii.Aceasta sora, are ca recompensa pensia mamei de 4 milioane, plus 4 milioane ajutor social .Toti ceilalti copii au contribuit substantial cu mijloace banesti si materiale ,precum si ingrijire temporara .Ne poate interzice cineva sa efectuam reparatii la casa batraneasca ,sau sa locuim in concediu acolo ? De cateva ori au alungat-o pe mama din casa ( curatorul ) si atunci a locuit luni de zile la o alta sora de- a mea .Mama are o depresie si un inceput de Ashaimer , dar se deplaseaza prin curte si mananca singura .