avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate remusstoian80

Activitate remusstoian80

pot cere reabilitarea inainte de termenul expirarii executarii cu suspendare a unei pedepse?

Răspuns la discuția Omor din culpa
am avut un accident asemanator si am lovit pe cineva care nu a supravietuit. am avut alcolemie in aerul respitat o,52mg/l si am fost condamnat la 2 ani si 6 luni cu suspendare. masina avea toate actele la zi. cei pagubiti au facut plangere si au cerut daune morale in valoare de 500 milioane de lei vechi din care au obtinut in instanta 200 plus 100 milioane lei vechi , daune civile. avocatul lor a fost de acord cu o pedeapsa neprivativa de libertate, adica a fost de acord cu suspendarea. Cred ca daca tu faci plangere penala, vei obtine daune civile si morale dar nu sunt sigur daca va fi condamnat cu executare. Este doar o parere nu cunosc exact .Sfatul meu este sa intrebi un avocat. Oricum va trebui sa te constitui parte civila si asta se intampla automat,adica te intreaba cel care dosariaza calul cand iti ia declaratii,si tu te vei constitui parte civila si vei cere pedeapsa privativa de libertate daca asta vrei cu adevarat.
am permisul anulat si am dreptul de a face scoala din nou incepand cu 15 octombrie 2011. Se poate , legal, sa fac scoala mai devreme???? Multumesc.
Si inca ceva: daca alcoolemia este de 0,55mg/l(proba biologica) deci sub 0,80,este contraventie ci nu infractiune,nu?si 2-cauza a fost puntea spate,deci defectiune tehnica la masina. Rezulta k depinde doar de avocat si de procuror,nu? Inca odata mii de multumiri!
am inteles ideea,multumesc,DAR: agentul care a facut constatarea la fata locului nu a mai cerut experiza mecanica a masinii,adica mi-am luat masina de la locul accidentului in aceeasi zi. Adica sa inteleg ca s-a constatat cauza accidentului pe loc,din moment ce nu s-a mai cerut expertiza RAR? si inca ceva: nu mi s-a inmanat copie a procesului verbal. E normal? MULTUMESC!
masina avea toate actele la zi cu toate ca era foarte veche; itp,asigurare,rovigneta-toate valabile
am avut un accident de circulatie soldat cu moartea victimei.accidentul s-a produs din cauza ca s-a rupt puntea spate a masinii,am derapat si am lovit victima care ulterior a decedat. Mi s-au recoltat probe biologice si s-a stabilit o alcolemie de 0,55 mg/l,deci sub 0,80. sunt acuzat de ucidere din culpa.In ce conditii mai pot spera la recuperarea permisului sau in caz de anulare ,cand pot sustine cel mai devreme examen ptr obtinerea permisului? am avut cat BE,CE.Mi s-a eliberat dovada fara drept de circulatie.