avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate monnikka

Activitate monnikka

BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE SOTUL MEU A FOST OPERAT DE O TUMORA LA COLON ESTE ANGAJAT LA O FIRMA DE 28 ANI MOMENTAN ESTE IN CONCEDIU MEDICAL DIAGNOSTIC NEOPLAZIE COLON ARE DREPTUL LA 365 DE ZILE DE CONCEDIU MEDICAL DUPA ACELE 365 ZILE MAI ARE DREPTUL LA INCA 6 LUNI DE CONCEDIU MEDICAL DUPA CARE VA FI PENSIONAT PE CAZ DE BOALA LA FIRMA UNDE LUCREAZA SE FAC DISPONIBILIZARI VOLUNTARE URMATE DE SALARII COMPENSATORII IN CARE VA FI AVEA CONTRACT CU CASA DE ASIGURARI DE SANATATE CIT VA FI IN CELE 9 LUNI DE SALARII COMPESATORII CINE II VA DA CONCEDIU MEDICAL PINA LA CELE 365 ZILE PLUS CELE 6 LUNI NECESARE PT A PUTEA FI TRIMIS IN COMISIE PT PENSIONARE
va rog frumos am si eu o intrebare am lucrat 30 ani la grupa 1 am depus dosarul de pensie si mi s-a calculat o pensie de 10300 lai am inteles de la cei de la casa de pensii conform legii226 speciala nemultumirea mea este in legatura cu cuantumul pensiei care este cu apropr 100 lei mai putin decit colegele cu care am lucrat cot la cot atitia ani nu stiti eye un plafon maxim minim mediu dupa care se calculeaza cuantumul pensieei cui pot sa ma mai adersez eu simt ca sunt nedreptatita si nu stiu cui sa ma mai adresez la casac de pensii mi s-a spus ca s-a clculat bine dar eu am mari indoieli va multumesc si astept un raspuns
buna ziua am un creditin franci elvetieni cu dobanda de 6.9% si la tot aceeasi banca un credit in euro cu dobanda de 12% in noul contrct aditional marja bancii difera respectv la cel in franci este de 7.70% in timp ce marja la creditul in euro este de 11%ori cum asa marja bancii nu trebuie sa fie unica in tot sistemul bancii?
AM FOST IN SOMAJ DIN DATA DE 24.09 2009 DUPA CARE DE LA DATA DE 04.06. 2010 AM SUSPENDAT SOMAJUL PE O PERIOADA DE 3 LUNI SI AM PLECAT IN FRANATA UNDE LUCREZ SI ACUM CU CONTRACT DE MUNCA LEGAL SOMAJUL MISA TAIAT DIN CAUZA NEPREZENTARII LA SEMNAT EU MAI RAMIN IN FRANTA PINA LA 1 NOIEMBRIE DAR CIND MA INTORC IN ROMANIA CU TOATE ACTELE CARE MI LE ELIBEREAZA ANGAJATORUL FRANCEZ MAI POT BENEFICIA IN ROMANIA DE SOMAJ?
As dori sa stiu daca pe linga impozitul de 16% mai trebuie sa platesc si alte contributii.Mentionez ca detin un contract de conventie civila.
MA NUMESC MONICA SI DORESC SA STIU DE UNDE POT LUA FORMULARUL E 207 RO DIN ROMANIA SAU DIN FRANTA LOCUL UNDE AM LUCRAT 4 LUNI
buna ziua ma numesc stratila monica si am o intrebare am lucrat o perioada 4 luni in franta cu contract de munca legal si asd dori sa stiu daca perioada lucrata in franta in romania se considera vechime da ca se trece in cartea de munca pentru calculul pensiei si ce acte trebuie sa cer de la angajatorul francez mentionez ca in acest an am dreptul la pensie si as aveea nevie in calculul pensiei de sumele un pic mai mari de la locul de munca din franta
va multumesc
buna ziua ma numesc stratila monica sunt din hunedoara si am o intrebare am fost angajata la arcelor mttal hunedoara de undeam incetat raporturile de munca si am plecat cu ordonanta in luna aprilie 2009 ulterior am lucrat o luna la o alta firma dupa care am beneficiat de somaj de 750 lei alculat si atribuit conform salariilor de pe ultimele 12 luni trebuie sa mentionez ca in ultima luna respectiv luna martie 2009 banii de ordonanta au fost incllusi in venituri s-a achitat conform acestor venituri impozit la stat si contributii la fondul de somaj de 200 lei si contributii la fondul de sanatate acum dupa un control anaf si la arcelor mittal in urma carora nu sa constatat nereguli agentia ajofm ne recalculeaza somajul neluind in calcul sumele ultimei luni lucrate la arcelor mittal desi au primit conform ordinelor de plata sumele datorate aferente veniturilor mari din ultima luna mentionez ca suma mare de la plecare este trecuta si in fisa fiscala pe anul 2009 acum doresc sa actionez in justite agentia ajofm hunedoara pentru a imi recupera intreaga suma de somaj ce acte am nevoie si care credeti ca sunt sansela sa cistig in instanta
Discuție sistare somaj
buna ziua ma numesc stratila monica sunt din hunedoara am lurat 13 ani la arcelor mittal hunedoara am fost disponibilizata cu acordul ambelor parti beneficiind de 9 luni de ajutoare financiare banesti avind un contract individual cu casa de asigurari si cu casa de sanatate pr timpul celor 9 luni de ajutor banesc am fost angajata la o firma care ulterior ma dat in somaj abeneficiez si acum de somaj si 2 luni am primit si ajutor de somaj si ajutorul banesc de la firma iar acum in luna aprilie mi sa sstat somajul desi eu nu beneficiez de alta sursa de venite ilegal ce se intimpla ma puteti ajuta cu raspuns?