avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate oanamaftei

Activitate oanamaftei

Am 2 intrebari- dupa noul cod al muncii, daca nasc un copil in timpul perioadei de concediu crestere copil, mai primesc inca 2 ani concediu si pt. cel de-al doilea? De asemenea, as dori sa stiu daca dupa terminarea concediului crestere copil de 2 ani pot beneficia de concediu fara plata 1 an.Mentionez ca lucrez in invatamant.Va multumesc!
Nu prea va inteleg atitudinea, ar fi trebuit sa cititi cu atentie ce am postat inainte sa va *aprindeti* asa. Sunt perfect de acord sa platesc ce datorez.De altfel , datoria aceea de 8 mil a fost achitata la jum . de ora dupa ce am primit instiintareA.Dar, chiar de n-as fi achitat-o, normal e sa ma execute pe alte cai si nu cu garantia de la un alt credit.Sau poate nu e normal..asta incerc sa aflu eu aici.Si am nevoie de ajutor, nu de morala sau sa fiu ironizata.Prin urmare, va multumesc pentru interventie, insa as prefera sa lasati alte persoane, poate mai competente sau, oricum, cu mai multa disponibilitate sa ma ajute!
Am inteles.Dar nu trebuia sa stim si noi acest lucru, adica nu trebuia precizat undeva, in contractul de credit cu ipoteca, faptul ca riscam asa ceva daca nu achitam o alta datorie la ei?E de la sine inteles ca cele doua se cumuleaza sau trebuia preciazt undeva?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția REFINANTARE-SE MERITA????
Multumesc pt raspuns.Am apelat deja la un avocat.
Ei, practic, au cumulat datoria de la card cu creditul de nevoi personale cu ipoteca, 30 mii euro si dobanda, si instiintarea de executare silita vizeaza intreaga suma.Asadar, urmaresc imobilul ipotecat.Ei spun ca pt orice datorie pe care o avem la ei au dreptul sa ne refuze tot, inclusiv creditul la care n-avem restante.E normal asa?>????Multumesc pt. raspuns
Răspuns la discuția REFINANTARE-SE MERITA?????
Multumesc pt raspuns!Dar, este posibil sa fii executat la un credit la care ai platit toate ratele, pt o datorie la un card cu descoperire? Adica, nu e normal sa te execute cu alte bunuri, nu cu un apart. care deja e ipotecat pt altceva???Cum as putea verifica daca s-a intrat in executare silita cu incuviintarea instantei? Multumesc din nou.
da, sunt de acord sa ma execute silit daca nu am platit ratele la creditul de nevoi personale, dar acel card nu are legatura cu creditul.adica, cum sa-mi ia apartamentul ipotecat pt credit, pentru acel card.eventual, daca vrea sa-si recupereze paguba, pe care si-a recuperat-o deja pt ca am platit datoria , sa-mi execute alte bunuri, nu apart. care poate fi scos la licitatie doar daca nu platesc ratele la creditul pt care l-am ipotecat.nu e logic asa????
Discuție URGENT...
Se poate sa fii executat silit pt un credit de nevoi personale cu ipoteca, desi ai platit ratele, pt ca ai datorii la un card cu descoperire la aceeasi banca, desi nu e mentionat nimic in contract?E legal asa ceva???Cui sa ne adresam????
Discuție URGENT!!!!!
Se poate sa fii executat silit pt un credit de nevoi personale cu ipoteca, desi ai platit ratele, pt ca ai datorii la un card cu descoperire la aceeasi banca, desi nu e mentionat nimic in contract?E legal asa ceva???Cui sa ne adresam????
Se poate sa fii executat silit pt un credit de nevoi personale cu ipoteca, desi ai platit ratele, pt ca ai datorii la un card cu descoperire la aceeasi banca, desi nu e mentionat nimic in contract?E legal asa ceva???Cui sa ne adresam????