avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... REFINANTARE-SE MERITA?????
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

REFINANTARE-SE MERITA?????

Data post: Marti, 19 Octombrie 2010, 13:07
Subiect: REFINANTARE-SE MERITA????

Buna ziua! Acum 2 ani am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca pe 30 ani, 30 mii euro.Din cauza unui card cu descoperire la aceeasi banca, la care trebuia sa platim o suma derizorie, pe care nu am achitat-o din neglijenta, fara sa fim notificati am intrat in executare silita desi ratele la credit au fost achitate si riscam sa pierdem un apart. care nu e al nostru.Nici nu am stiut ca au vreo leg. cardul si cu creditul. Banca vine cu solutia unei refinantari pe 30 ani, 40 mii euro ca sa acoperim datoria, si bineinteles inca un apart girat.dobanda e 4,9 fixa un an dupa asta se calc. euribor 3l plus 4, o9.Se merita sa acceptam? ce altceva sa mai facem????
Cel mai recent răspuns: oanamaftei , utilizator 19:50, 19 Octombrie 2010
oanamaftei a scris:

Data post: Marti, 19 Octombrie 2010, 13:07
Subiect: REFINANTARE-SE MERITA????

Buna ziua! Acum 2 ani am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca pe 30 ani, 30 mii euro.Din cauza unui card cu descoperire la aceeasi banca, la care trebuia sa platim o suma derizorie, pe care nu am achitat-o din neglijenta, fara sa fim notificati am intrat in executare silita desi ratele la credit au fost achitate si riscam sa pierdem un apart. care nu e al nostru.Nici nu am stiut ca au vreo leg. cardul si cu creditul. Banca vine cu solutia unei refinantari pe 30 ani, 40 mii euro ca sa acoperim datoria, si bineinteles inca un apart girat.dobanda e 4,9 fixa un an dupa asta se calc. euribor 3l plus 4, o9.Se merita sa acceptam? ce altceva sa mai facem????


parerea mea e ca "intrarea in executare silita" e numai o fitza de-a bancii sa va faca sa mai aduceti ceva garantie, pe motivul "ajutorului" cu "refinantarea", pentru ca, banuiesc, aia initiala are acum, deja, o valoare de piata sub valoarea creditului dat (sau pe undeva, p-acolo)...
"intrarea in executare silita", cum spuneti, nu se poate face decat cu incuviintarea instantei... verificati!
Multumesc pt raspuns!Dar, este posibil sa fii executat la un credit la care ai platit toate ratele, pt o datorie la un card cu descoperire? Adica, nu e normal sa te execute cu alte bunuri, nu cu un apart. care deja e ipotecat pt altceva???Cum as putea verifica daca s-a intrat in executare silita cu incuviintarea instantei? Multumesc din nou.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refinantare-se merita???? oanamaftei oanamaftei Buna ziua! Acum 2 ani am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca pe 30 ani, 30 mii euro.Din cauza unui card cu descoperire la aceeasi banca, la care ... (vezi toată discuția)
Probleme banca urgent oanamaftei oanamaftei Buna ziua!Am un credit de nevoi personale pe 30 de ani, 30 mii euro, pt care am fost cu ratele la zi.Cand l-am facut am primit si un card cu descoperire pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita desi am platit ratele oanamaftei oanamaftei Buna ziua!Am un credit de nevoi personale pe 30 de ani, 30 mii euro, pt care am fost cu ratele la zi.Cand l-am facut am primit si un card cu descoperire pe ... (vezi toată discuția)