avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate iuliazamfir

Activitate iuliazamfir

Buna ziua, ce pot face in conditiile in care Ministerul Educatiei a publicat in Monitorul Oficial din 28 (parca) noiembrie 2018, Metodologia si Calendarul miscarii personalului didactic 2019 care include art. 253 privind ocuparea unui post pe perioada nedeterminata, cu perioada de inscriere 2-4 aprilie, iar inspectoratel refuza preluarea dosarelor. Publicarea in MO s-a facut dupa ce in 17 iulie 2018 CCR a decis ca art. 253 este neconstitutional, dar articolul apare in continuare in lege, nemodificat. Eu am urmarit Calendarul de mobilitate si doresc respectarea legii. Ce pot face mai departe?
Multumesc.
O sa merg si la barou sa ma interesez
Buna ziua.
Fratele meu a terminat facultatea in Italia si are si cei doi ani de practica facuti acolo.
Ce trebuie sa faca sa poata intra in Baroul Bucuresti?
Am inteles ca exista un examen grila, sau ceva de genul?
Mentionez ca are si cetatenie italiana

Va multumesc anticipat
Si ce as putea face in acest caz? Vor sa deschida urmarire disciplinara pentru zilele in care nu m-am prezentat la munca, pentru ca m-am ocupat de inmormantare.
Sa inteleg ca ce am gasit eu, "Contract colectiv de munca la nivel national 2011-2014 nu este valabil?
Am avut un deces in familie, a murit socrul, iar cei de la firma mi-au spus ca nu imi acorda cele 3 zile libere, deoarece contractul colectiv de munca la nivelul institutiei nu a mai fost semnat din 2011. In cazul acesta, nu se aplica contractul colectiv de munca la nivel national?
Va multumesc.
multumesc pt raspuns
Scuze, am uitat ghilimelele de rigoare la scandal.:D
Contestatia catre cine o trimit, catre administrator, presedinte, etc.
Pot cere sa se afiseze lista cu comitetul asociatiei de proprietari nu?
Momentan, in afara de lista de intretinere nu e afisat nimic, nici orele de liniste, nici cine face parte din comitet, nimic.
Sunt administrator la o SC. In cazul in care firma are probleme financiare, indreptandu-se chiar catre faliment, poate avea administratorul probleme, adica pus sechestru pe proprietati care au fost achizitionate inainte de infiintarea societatii? Sau ce poate pati din punct de vedere legal?
Eu si sotul meu avem adrese diferite in CI. El plateste intretinerea acolo unde are adresa si eu la fel. E drept ca mai sta cu mine si copiii, dar nu 15 zile consecutiv, mai ales ca pleaca in delegatii prin tara, si am dus la administratia blocului in care locuiesc eu adeverinta care sa ateste ca el plateste intretinerea in alta parte. Daca il trece la intretinere pot sa fac scandal?