avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate nemes_silvia

Activitate nemes_silvia

Răspuns la discuția Probleme de ordine in bloc
La politie am apelat, cum putem dovedi ca unul face in scara?
E problema de liniste publica? Nu!! Nu tine de ei. Au venit de 2 ori, avand 2 cazuri de deces la doi betivani care au cazut pe scari si si-au gasit linistea vesnica.....
Si daca a venit politia? Politia e asa...ca sa fie. Nu rezolva nimic. Atunci s-au dat declaratii legat de ce se intampla pe scara... NIMIC!!!

La asociatia de proprietari...se stie...dar ei beau cot la cot... #-o

Buna ziua,
locuim la bloc, iar problema este ca in scara noastra, intr-un apartament, se vand bauturi alcoolice (ilegal, bineinteles).
Am semnalat la garda financiara, au venit, au dat o amenda, dar problema nu s-a rezolvat. Am transmis din nou solicitare la garda dar nu ne mai raspunde nimeni.
Practic nu ne intereseaza ce face omul in casa lui, ci ne deranjeaza faptul ca scara este tranzitata de betivi si transformata in WC public.
La cine mai putem apela pentru a veni si a pune capat acestui fenomen?

Multumim!
Am gasit proiectul de lege pt credite imobiliare si m-am mai lamurit putin.
In principiu el este "construit" in avantajul nostru , dar cu conditia sa fie votat sub aceasta forma.
Din cate am inteles bancile nu sunt de acord cu contractele retroactive ci doar sa aplice legea la cele ce vor urma. Sa speram ca cei ce vor sa aplice aceasta lege, sub aceasta forma, sa fie tari pe pozitie si sa "castige" in fata bancilor...

Oricum stau si ma intreb, ce au de pierdut bancile, daca ar aplica si la ctr din urma? Nu le ajunge cat profit au? Ei se imbogatesc pe cele cateva milioane de ctr 2007-2009, prin care au tepuit o multime de "doritori de o locuinta proprie". Comisioane peste comisioane, dobanzi ireale, mari... Iar noi, am ajuns sa d
[Eu as invita alaturi de mine orice profesor sa vedem ce sanse are sa se angajeze in alta parte.
Cu tot respectul....

Profesorii sunt platiti slab pentru ca sunt prea multi. Daca raportam procentual numarul lor pe cap de elev, trebuia sa ajungem pe Marte la ce inteligenta trebuia sa avem.]
Sunt profesor si am lucrat si la privat, deci stiu ce inseamna!! Asa ca haideti sa nu comparam meseriile, mai ales daca nu avem experienta. Fiecare meserie are scopul ei intr-o societate.
Daca considerati ca se face scoala buna cu 30 de elevi intr-o clasa, ca putem crea competente copiilor cand ei stau ingramaditi in clase, va inselati De unde pana unde suntem prea multi, atata timp cat avem pe cap de profesor 30 de elevi pe clasa? In tarile civilizate intr-o clasa sunt 20 de elevi... Ai timp sa lucrezi cu toti!
Stimata doamna,

Oricum parintii sunt in greva de mult timp!!!
Veniti o zi si vedeti care sunt roadele muncii parintilor anilor 2000, sa vedeti ce copii educati avem!!! Nu veti rezista nici 1 ora!
Noi ii invatam si ii pregatim pt cariera, nu sa cedeze locul in autobuz in fata unui batran!
Asa ca mai bine va ganditi de 2 ori inainte sa ne criticati!
Intotdeauna copii, copii!!! De cate ori dati pe la scoala parintilor?
Ca am ajuns noi profesorii sa sunam din banii nostri si sa instiintam parintii ca odraslele nu vin la scoala cu lunile?
Si de ce toata lumea ne critica pe noi? De ce nu mai aveti incredere in noi?
Pt ca acolo vrea guvernul sa ne duca? La o tara de prosti? La o tara bazata pe rudenie si pe spaga si nu pe inteligenta si "har"?
Pt ca mass media nu spune tot adevarul?
Cum ati vrea sa traim cu 850 lei prof debutant cu 6 ani vechime pe piata muncii, cu sot somer acum, cu copil de 3 ani si cu rata la banca (pt un prapadit de apartament de 2 camere) care a crescut in 2 luni cu 100 de euro (de la 350 la 470 euro) pt ca bancile sunt camatari cu acte in regula????

Si mai spuneti ca nu avem dreptul sa facem greva? Daca vor sa invete, pot sta cu 1/2 ora in plus, si 5 min in pauza, daca se gandesc la interesul lor! Inainte noi invatam si sambata si nu a murit nimeni, si nici prosti nu suntem!!
=D>
Cam asa e legea in Romania
Răspuns la discuția nu mai pot sa platesc banca
Din propria experienta...faceti o scrisoare catre bcr prin care explicati in ce situatie sunteti si rugati sa gasesca o solutie pt ca dv doriti totusi sa ramaneti client si sa platiti in continuare atat cat puteti. Vor gasi ei o solutie. Ideea sa sa o faceti in scris si nu sa vorbiti cu domnisoarele de la ghiseu si sa cereti nr de inregistrare. Intre timp incercati sa platiti!
Buna ziua,
am un credit imobiliar din 2010. Dobanda fixa 2 ani, apoi variabila (dobanda de referinta variabila + marja). Este clar ca dupa 2 ani mi-au marit dobanda considerabil. Am solicitat in scris sa mi se explice cum au ajuns la dobanda de acum dar nici un raspuns...
As dori sa stiu daca stiti ceva despre acea lege care se va alica de la 11 iunie 2010, prin care bancile sunt obligate sa calculeze dobanzile transparent (euribor+marja), comision de rambursare 0, si alte comisioane max 1%.
In cazul in care chiar se va intampla asa, cred ca multi dintre clienti ar avea de castigat.
Am inteles ca banca vrea sa faca o oferta clientilor in derulare, cu dobanda fixa cativa ani si apoi la euribor+marja? De ce acum? De ce sa ne incarce cu dobanda fixa pentru alti cativa ani? Precizez ca inca nu se stie ce dobanda, si cati ani... Oare se asigura putin, in fata acestei legi?
Va multumesc.
Silvia Manciu