avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lege noua valabila din iunie 2010 pentru banci?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lege noua valabila din iunie 2010 pentru banci?

Buna ziua,
am un credit imobiliar din 2010. Dobanda fixa 2 ani, apoi variabila (dobanda de referinta variabila + marja). Este clar ca dupa 2 ani mi-au marit dobanda considerabil. Am solicitat in scris sa mi se explice cum au ajuns la dobanda de acum dar nici un raspuns...
As dori sa stiu daca stiti ceva despre acea lege care se va alica de la 11 iunie 2010, prin care bancile sunt obligate sa calculeze dobanzile transparent (euribor+marja), comision de rambursare 0, si alte comisioane max 1%.
In cazul in care chiar se va intampla asa, cred ca multi dintre clienti ar avea de castigat.
Am inteles ca banca vrea sa faca o oferta clientilor in derulare, cu dobanda fixa cativa ani si apoi la euribor+marja? De ce acum? De ce sa ne incarce cu dobanda fixa pentru alti cativa ani? Precizez ca inca nu se stie ce dobanda, si cati ani... Oare se asigura putin, in fata acestei legi?
Va multumesc.
Silvia Manciu
Cel mai recent răspuns: nemes_silvia , utilizator 15:16, 27 Aprilie 2010
tot ce se poate.. tocmai am citit ca boc vrea sa oblige bancile sa elimine cominsioanele de returnare anticipata a banilor.. e bun si boc la ceva
=D>
Cam asa e legea in Romania
Am gasit proiectul de lege pt credite imobiliare si m-am mai lamurit putin.
In principiu el este "construit" in avantajul nostru , dar cu conditia sa fie votat sub aceasta forma.
Din cate am inteles bancile nu sunt de acord cu contractele retroactive ci doar sa aplice legea la cele ce vor urma. Sa speram ca cei ce vor sa aplice aceasta lege, sub aceasta forma, sa fie tari pe pozitie si sa "castige" in fata bancilor...

Oricum stau si ma intreb, ce au de pierdut bancile, daca ar aplica si la ctr din urma? Nu le ajunge cat profit au? Ei se imbogatesc pe cele cateva milioane de ctr 2007-2009, prin care au tepuit o multime de "doritori de o locuinta proprie". Comisioane peste comisioane, dobanzi ireale, mari... Iar noi, am ajuns sa d

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional cu marja crescuta cmosteanu cmosteanu buna ziua, am un credit in euro la alpha bank in care dobanda era calculata dupa formula: dobanda bancii variabila 7.5 + marja 2.5 + comision de risc ... (vezi toată discuția)
Oug 50/2010 nonni nonni Am un credit ipotecar la .. Am rpimti o instiintare ca trebuie sa semnez un act aditional pentru alinierea ceruta de OUG 50/2010. Au fost prezentate 2 ... (vezi toată discuția)
Dobanda conform oug 50/2010 maxia maxia Buna seara, Am incheiat un contract in [b]mai 2010 [/b]pentru un credit de refinantare ipotecar la o banca, in care dobanda se calcula astfel, conform ... (vezi toată discuția)