avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate daria elena

Activitate daria elena

totusi locuinta nu este a lui,este a unui frate de al lui.....
buna dimmineata,
sunt casatorita din octombrie 2008 si in urma acestei casatorii a rezultat o fetita minuntata de numai 7 luni.....din pacate aceasta casatorie e evoluat in rau,incepand de la certuri minore dar dese si ajungand la un conflict amplu, ce includea injurii,amenintari,lovituri.satula de toata situatia,in martie anul acesta m am hotarat sa plec cu fata si am stat in chirie 3 saptamani,perioada in care el avea momente,ba se comporta frumos,atent,cu regrete,cu dorinta de schimbare,de impacare,ba era nervos,agresiv,ameninta.....intr un final am hotarat de comun acord sa ne mai dam o sansa....sa o luam de la zero,dar dupa 5 zile a fost o cearta urmata de bataie si am fost data afara doar cu hainele de pe mine si cateva hainute pt fetita....totusi si eu am vrut sa plec....dar speram ca va fi in situatii mai amiabile,mai ales pt fetita....nu m a lasat sa i iau nici medicamentele....normal ca dupa ce am plecat a venit dupa mine si pe strada dadea in mine si ma scupa,vorbea urat,ameninta.....mi a luat telefonul,banii,aproape tot....iar acum ma tot ameninta ca imi ia fata cu orice pret....eu vreau sa raman in chirie,de luni incep serviciul iar fata sa aiba babysitter sau laa o cresa...nu stiu exact...dar ddeocamdata nu am nici un act precum ca as avea venit sau locuinta....intrebarea mea este...ce pot sa fac?ce nu ar trebui sa fac?poate sa vina cu politia sa mi ia fata?(asta ma ameninta mereu)...bani de divort nu sunt pt moment...am sanse sa castig fata?el ce sanse are ca fata s stea la el?va rog sa mi raspundeti......nu mai stiu ce sa fac...va multumesc!!
am o noua intrebare....daca in urma unui conflic mai mare(s a ajuns si la bataie) am plecat de acasa cu tot cu fetita noastra in varsta de 7 luni, sunt obligata sa i zic acestuia unde sunt,unde stau?nu poate fi suficient sa ma intalnesc cu el in locuri publice si sa vada fata?eu cred ca asta conteaza,nu?
Răspuns la discuția divort cu un minor la mijloc
de unde m am mai informat mi s a zis k pt ajutor in cresterea copilului au prioritate rudele si aopi cresele,plus ca e cam mica pt cresa imi e si frica sa o dau la una.....iar indemnizatie nu iau.....la asta ma refeream cu "n am nici o ruda".......oricum eu consider k m am descurca singura dar pt inceput nu indeplinec nici o conditie....am gasit o chirie dar inca nu am semnat nici un contract,iar loc de munca sunt in asteptare de raspunsuri.....si ca cireasa de pe tort:el ma ameninta k imi ia fata acum,cat mai recent...pt ca stie ca in momentul de fata nu am nimic.......
am si eu o intrebare....daca m am despartit de sot si deocamdata nu lucrez,sunt in cautare, stau in chirie,iar sotul vrea sa mi ia copil in varsta de 7 luni.....poate?mentionez ca el lucreaza cu carte de munca de 2 luni si sta in casa fratelui sau,iar familia lui s a oferit sa l ajute in cresterea fetitei...eu nu am nici o ruda....ce sanse am ca sa pastrez fata?multumesc
va multumesc mult...totusi pt avocat nu mi trebuie bani?iar in momentul de fata ....am plecat de acasa si intr un fel m a si dat afara fara nici un ban,doar cu hainele de pe mine,,,,si cateva hainute pt fetita.....
buna ziua.....am si o problema si va rog sa ma ajutati......sunt maritata de un an jumate si am o fetita de 7 luni... relatia cu sotul s a inrautatit incet incet....de la vorbe urate a ajuns la umilinte,la batai nu foarte grave....dar batai,tipete,etc...totul din cauza geloziei lui nejustificate....m am saturat si am hotarat sa plec impreuna cu fetita....si el a fost de acord sa plecam....intr un final,dar nu mi a dat nimic in scris.,...mentionez ca locuinta unde stateam este a unui frate de al lui plus k nu erau conditii pt un copil.iar eu acum ma mut in chirie si ma angajez.....bani de divort nu am,iar el ma ameninta intr una k n am sa mai lucrez nicaieri k imi ia fata....si in plus am inteles k nu pot sa o dau la cresa decat cu semnatura lui.....mentionez k nu am nici o ruda la care sa apelez si nu stiu cum sa am grija de fata.....nici lui nu pot sa i o las deoarece este un iresponsabil,am fost si la politie si am facut plangere,dar nu am facut decat sa l starnesc si mai mult....cu amenintarile lui....imi puteti spune ce variante am ce pot sa fac daca poate sa ne faca el ceva.....va rog frumos.....si va multumesc anticipat