avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate ovi ovi

Activitate ovi ovi

De un an si jumatate sunt in concediu medical , avand diagnosticul de cancer gradul 4 , handicap grav,/ si m-am hotarât sa reîncep serviciul , bineînteles cu acordul oncologului . Momentan sunt in concediu de odihna de anul trecut . Aș dori sa știu ce drepturi am legate de orele prestate la serviciu și salarizare, mai precis daca beneficiez de reducerea programului de lucru, iar referitor la salariu , daca am scutiri la impozit . Mentionez ca sunt incadrat la politia locala . Va multumesc pentru un eventual ajutor .
Multumesc !!!
De 10 luni , ma aflu in concediu medical [diagnostic cancer gradul 4],in luna august am sustinut un examen de promovare in gradul imediat superior celui detinut a functionarilor publici , pe care l-am trecut [proba scrisa si interviul]. In luna septembrie conf. Referatului Serviciului Resurse Umane , am primit decizia cu nr... , in care este specificat si salarul brut lunar , pe care trebuia sa- l primesc din data de 01-10-2014. In Decizie se arata prevederile in baza carora am absolvit examanul ,; art 63 , 64 , 65 , al [1] si [2] din L 188/1999 , conf art. 26, L 284/2010 , coroborat cu art 5 alin 3 din OUG 103/14-11-2013 si HOTARAREA CONSILIULIU LOCAL nr ....privind modificarea si aprobarea Organigramei etc.Toti colegii mei care au promovat examenul , au primit salariul marit , iar eu NU. Am luat legatura cu cei de la financiar -contabilitate din institutia in care lucrez , unde am primit un raspuns evaziv in sensul ca exista o lege care nu-mi da voie sa primesc renumeratia marita, deoarece ma aflu in concediu medical !!!? Aici e marea mea dilema , primesc o decizie cu cele aratate mai sus si nu se aplica . Rog un mic ajutor juridic , daca este posibil . Va multumesc.
Răspuns la discuția Accident de munca!!!
Asa m-am gandit si eu!!! thanks!!!!
Lucrez intr-o institutie a statului, ca functionar public , mai precis politist local. In timp ce-mi efectuam serviciul de patrulare , {spre norocul sau ghinionul meu} de pe o cladire s-a desprins tencuiala care includea si o caramida de dimensiuni apreciabile. Pana aici nicio problema. Problema a inceput cand ,caramida a cazut exact in capul meu!!!. Dupa cateva secunde {in care am fost inconstient din cauza loviturii} m-am deplasat la spital pt. ingrijiri. Am fost internat pt. investigatii {tomografie , etc} Am primit concediu medical!!!. In contractul colectiv de munca , {pe care eu nu l-am vazut , dar am auzit} se stipuleaza faptul ca persoana care are 1{una} zi concediu medical pierde niste drepturi salariale, pe toata luna in curs,dar nu face referire la un eventual accident de munca. Sefii mei m-au "" INVATAT"" sa las asa ca oricum nu am ce face,, si ca as prejudicia institutia , mai ales ca imobilul din care a "aterizat" caramida apartine de PRIMARIE!!! Fata de cele aratate mai sus as dori sa stiu daca ma incadrez la accident de munca, ce pot face in acest sens{pe cine sa anunt} si daca pot sa actionez in instanta ,deoarece eu cred ca pe buna dreptate sunt nedreptatit, si cu capul spart si fara bani.Cu respect ............ si multumesc anticipat!!!
Discuție uzufruct viager
In anul 1992 mama mea a cumparat o garsoniera . Eu am o sora necasatorita, asa sunt si eu .Deoarece nu era loc suficient eu am locuit prin chirii ,,, etc, asa ca ele doua au lociut impreuna. In 2007 a murit mama iar sora mea sta in garsoniera singura. Nu a vrut niciodata sa-mi arate contractul, asa ca m-am deplasat la CADASTRU unde SURPRIZA MARE!!!! , eu nu figuram deloc, doar sora si mama mea .Acolo mai scria UZUFRUCT VIAGER intre sora si mama mea,, iar eu nu am stiut nimic.Acum ce pot sa fac este o cale de a intra in drepturi ,,adica eu nu mai am niciun drept acolo???,,[JUMATATE DIN GAESONIERA????}