avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate mariana_marian

Activitate mariana_marian

Răspuns la discuția Partaj bunuri mobile(dupa 17 ani)
Am inteles.Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Ajutor public judiciar.
cererea o judeca acelasi complet,numai ca datele(zilele)si nr dosarelor sunt diferite.Primul termen pt procesul in curs aflat pe rol este pe 12.05. iar solutionarea cererii de ajutor judiciar este pe 09.06.#-o,am gasit si pe portal aceleasi date.Ma intereseaza daca pe 12.05.se judeca sau se amana?
Am pe rol un proces civil (cu termen de solutionare 12.05. 2010) unde mi-a fixat taxa timbru 3000 ron, am achitat 1056 ron, dupa care am formulat cerere de ,,acordare de scutire pt plata taxei de timbru" unde am aratat ca nu mai putem face fata acestei judecati .Am anexat dovezi scrise privitoare la venituri de la administratia fiscala(sunt PFA ,iar pt sot ca nu are venituri).La doua zile am primit de la Judecatorie o adresa cu nr de dosar, altul decit cel pe care-l am pe rol care suna cam asa,,In vederea solutionarii actiunii civile avand ca obiect,,ajutor public judiciar"va rugam sa ne depuneti documentatia prevazuta de OUG 51/2008.Mentionam ca termenul de judecata s-a stabilit pt data de 09.06.2010". :( 1)-Daca am depus adeverinta de venit da la adm.fiscala ce alta documentatie prevazuta de OUG 51/2008 mai trebuie depusa? 2)-Daca dosarul in care am cerut scutire taxa timbru are termen in 12.05. si celalalt dosar pt,,ajutor public judiciar" are termen in 09.06.ce se intampla in 12.05 ?se mai judeca sau se amana? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Cam aceeasi problema am si eu,si sant total in ceata:-/:help: oare ce-au patit judecatorii cu taxele astea de ,,criza''?
16.000 ron este avansul (arvuna)dat paratilor la semnarea antecontractului si pe care ii cerem inapoi.Suma totala este in valoare de 35.900 ron. Actiunea e formulata asa ,,Anularea antecontract de v.c.intervenit la data.......avand ca obiect terenul.... situat in...precum si obligarea paratilor la restituirea sumei de 16.000 ron achitata de noi si ancasata de parati ca avans.Deci noi cerem sa ni se inapoieze arvuna pe care am platit-o.Sint mai multe petite ? Acum sint pe fond,la prima instanta.Pot pune in discutie cuantumul taxei la urmatorul termen?
Anulare antecontract de V.C.si obligarea paratilor la restituirea sumei de16.000 lei(ron).Am taxat cu 1100 ron.Instanta mi-a pus in vedere sa mai timbrez cu diferenta de 1800 ron.sub sanctiunea anularii cererii .Asta insemnand 2900ron cuantumul taxei. M-i se pare enorm de mult!!!Multumesc anticipat pt raspuns.
Daca instanta de fond imi anuleaza actiunea ca insuficient timbrata,am vreo cale de atac?Pot contesta anularea actiunii?