avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate veronica.vasilescu

Activitate veronica.vasilescu

Răspuns la discuția Ajutor somaj PFA
Am o nelamurire in legatura cu aceasta suma de 500 ron. Este vorba de suma bruta (adica de suma facturata de PFA) sau de net (dupa deducerea cheltuielilor)? De asemenea, este vorba de 500 ron pentru fiecare luna in parte sau este media lunilor in care se primeste indemnizatia de somaj (de exemplu, daca in ianuarie am venit zero din PFA, in februaie pot avea 1000 ron, martie din nou zero si asa mai departe, astfel incat sa nu depasesc 500 ron in medie?)
Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Dupa 13 ani de activitate cu contract pe perioada nedeterminatain cadrul unei societati, dintr-o data si fara vreo notificare, aceasta mi-a comunicat in ziua x, la ora 17, ca in ziua urmatoare, pana la ora 11, trebuie sa ma prezint pentru a renunta la contractul de munca existent si pentru a semna un altul, pe perioada determinata de 1 an, in cadrul unei fundatii pe care a infiintat-o acelasi patron, unde toti angajatii vor avea exact aceleasi atributii. Este vorba de editarea unei publicatii. Motivul indicat a fost ca societatea va inceta pur si simplu sa existe din ziua urmatoare. Este posibil asa ceva? Nu trebuia sa fim cumva anuntati in legatura cu intrarea in insolventa/faliment, etc.? Pot sa ne forteze sa acceptam contracte pe perioada determinata daca practic este vorba de aceleasi posturi 'migrate' catre o fundatie?
As avea nevoie foarte mare de o lamurire.
Multumesc
Răspuns la discuția Penalizari la penalizari PFA
Stti cumva procentul? Stiu ca dobanzile de intarziere acum sunt de 0.1%. Ce nu stiu este cat se percepe ca penalizare la suma restanta incluzand dobanda.
Multumesc
As vrea sa stiu daca, in cazul in care nu am platit doua trimestre consecutive (IV 2009 si I 2010) impozitul anticipat PFA, mi se vor calcula penalizari la penalizari pt. suma datorata din trim. IV anul trecut.

Multumesc
Mutumesc pt. raspuns.
Vanzatorl doreste efectuarea vanzarii, insa refuza plata penalitatilor de intarziere. Ce nu stiu este daca sa ma adresez instantei pt. aceste penalizari inainte de perfectarea vanzarii, adica sa refuz semnarea contractului de vanzare-cumparare pana plateste penalizarile. De asemenea, nu-mi dau seama daca promisiunea este executorie sau nu (mentionez ca este incheiata de notar public), adica daca nu ar putea fi evitata instanta
Am o promisune de vanzare-cumparare pt. un apartament nou cu predare la 31 decembrie 2009, insa apartamentul nu a fost finalizat nici pana in prezent. In antecontract sunt trecute penalizari de 50 EUR/zi de intarziere, si doua clauze in care se poate prelungi termenul: forta majora si conditii cimatie extreme. Dezvoltatorul refuza sa plateasca penalizari, exprimandu-si intentia de a-mi restitui numai avansul. As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac pentru a-i percepe aceste penalizari si pentru a-l impiedica sa refuze vanzarea imobilului. Precizez ca apartamentul va fi finalizat probabil in decurs de o luna din acest moment, si nu stiu daca trebuie sa accept efectuarea receptiei sau nu in aceste conditii.
Multumesc