avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate adrianateo

Activitate adrianateo

Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Multumesc ptr raspuns. Acele art. pe care le mentionati nu le cunosc. Daca eram avocat sau in masura sa cunosc ceea ce sa intamplat numai apelam la dvs. Stiu ca pot fi gasite pe net insa au termeni juridici pe care nu toata lumea le intelege.
Buna seara!
Am stationat cu camionul de peste 7,5 t in apropierea locuintei mele, un echipaj de politie rutiera mi-a dat amenda de 3000ron fara a-mi intocmi proces verbal. Mentionez ca nu am parasit camionul, fiind nevoit sa imi iau bagajul ptr a pleca in cursa venind sotia sa il aduca. Intrebarea mea este: daca am domiciliu la doar doua strazi de locul cu pricina (am demonstrat prin prezenta actelor) pot face contestatie, si unde ma pot adresa.
Multumesc!
Buna ziua!
Exista vreun site de unde pot afla ce este depus la dosar? Sau, cum as putea fara ajutorul avocatului (doresc sa il schimb din cauza aceasta nu pot sa-l intreb direct pe avocat). Multumesc.
Discuție succesiune
Buna ziua!
As dori sa stiu ce, cota parte are un parinte care este in viata si cei patru copii dupa decedarea mamei, cat costa sa deschizi succesiunea, cine o poate deschide, si daca unul dintre copii isi doreste partea lui, inclusiv tatal, cum procedeaza cu ceilalti. Au un apartament cu patru camere, in care locuieste tatal cu unul din copii la randul lui insurat, ceilaltii sunt la casele lor.
Răspuns la discuția restante la intretinere
Ptr. ''elga50'' ....multumesc ptr raspuns, nu am cu ce sa va ''uimesc din nou''...nu cred, ca ati citit si mai sus.
Răspuns la discuția restante la intretinere
Multumesc ptr raspuns, asociatia nu a trimis nici o somatie, cum as putea demonstra, si mai ales ca ceilalti cu sume mai mari ca mine nu au fost dati in judecata.
Din luna octombrie 2009 nu am mai platit intretinerea, mi s-a diminuat salariul, iar din ianuarie am ramas fara serviciu, mi-am gasit un alt loc de munca, am inceput in data de 10 aprilie 2010, pana la aceasta data am supravietuit facand menaj. M-au dat in judecata cei din asociatie, nu am primit nici o somatie. Mentionez ca mai sunt restantieri cu sume mult mai mari decat mine care pe ei nu i-au dat in judecata. Intrebarea mea este, daca pana in septembrie cand sunt chemata la judecatorie si platesc din suma (pe toata nu am cum), trebuie sa merg sa anunt ?