avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate gutu

Activitate gutu

5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util

Nici0 instanta, nimeni si nimic nu poate impiedica un alcoolic sa comita o tragedie. Doar Dumnezeu a ferit-o pana acum de vreun viol sau alta nenorocire...aici nu se aplica ce scrie in manuale.
Pt initiatorul topicului, ce pot sa-i spun...cea mai buna idee este sa se mute...urmeaza o scoala si cauta-ti de lucru... Bautura e boala grea, si de ea te mai scapa doar moartea. nici un om beat nu va tine vreodata cont de un ordin de restrictie sau ceva...mai ales ca e in casa lui.
Pur si simplu, te muti si gata, nu ai alta cale..timpul le rezolva pe celelalte.
Chiar daca apartamentul respectiv e munca mamei tale...tu nu esti paznicul lui. Apartamentul nu e al tau...tu acolo ai statutul de "tolerat" ...suna urat, dar asta e adevarul. ... si e ff corect ca el sa ramana acolo, ca de altfel si puii isi iau zborul din cuib. Daca ai pus bani la investitiile facute, si poti dovedi, cel mult cred ca iti poti cere acei bani, dar nici aia...
cauta o ruda, pe cineva, si parerea mea, muta-te pana nu se intampla vreo nenorocire.
Succes....
PS; stiu exact prin ce treci.
ba da, se pot face...cu acordul salariatului. de aia ii spune angajament de plata. recunoaste paguba produsa si este de acord sa o suporte.
cine vorbea despre titlu executoriu?... daca se ajunge din astea, atunci da, sanctiunea e prea blanda.

angajamentul de plata se poate face pana la o anumita suma, aprox 5 salarii medii brute pe economie...nu vorbim de masini aici.
la o paguba asa mare, se actioneaza diferit ... si situatia e deja alta, iesim din subiect.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asa cum am spus mai sus, sunt de parere ca un avertisment scris si recuperarea pagubei, pe angajament de plata (eventual in rate) e mai mult decat ok. pana la urma, paguba trebuie sa o suporte cine a facut-o, nu?...iar pt "iesirea nervoasa" fiind prima si pt a nu suna a "hartuire" se va da avertisment scris.
toata lumea multumita.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa parerea mea...faptul ca sistemul informatic merge ff greu, nu ar trebui sa aiba legatura cu starea de nervi a angajatului...pai asa merge si a asa a mers zilnic si la toata lumea; ce ar fi sa inceapa toti sa arunce?...ar trebui verificat daca i s-a cerut sa faca ceva intr-un timp mai scurt decat timpul de functionare a softului (doar asa de panica sa te apuce nervii)...in rest, asa merge. aruncam daciile la rapa ca suntem nervosi ca nu zboara ca un ferrari? atitudinea este gresita si trebuie sanctionata...iar de reprezentat poate sa-si aduca avocat. Regulamentul Intern al firmei ar trebui sa prevada si procedura cercetarii disciplinare si incadrarea ca sanctiune (min si max) ...nu poti sa-l pasuiesti nici la nesfarsit si nici pe toti. Ala e programu si tu stii ca atat poate, nu ai de ce sa te enervezi, nu?
- personal i-as da un avertisment scris si recuperarea pagubei...mai exact, iei monitorul ala acasa si aduci unul nou sau platesti service-ul ...
da, se vb de dreptul la preaviz, nu obligatia la preaviz...iar ca sa intri in preaviz, trebuie sa fii in campul muncii, nu cu un contract suspendat...adica, ar trebui sa faca cerere de revenire din ccc , apoi sa i se restructureze postul cu sau fara preaviz.
eu asta inteleg....nu e obligatoriu preavizul...este un drept la care se poate renunta.
pentru ca, eu nu inteleg..unde sta in preaviz?...pe ce post daca e deja restructurat?...i s-a oferit un altul conform pregatirii?...si daca nu doreste cu preaviz?...eu vad un drept, nu o obligatie.
unde scrie in art 65 ca trebuie preaviz?...nu este adevarat...ca sa stea in preaviz ar fi trebuit sa depuna cerere de revenire si sa fie primita pe un post similar celui de pe care a plecat...ori inteleg ca nu s-a intamplat chiar asa..parerea mea
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deja m-au apucat nervii...doctorul e un idiot. Cum isi permite sa faca asa ceva fara acordul parintelui? Daca era o urgenta de viata si de moarte, singura situatie in care toti ar fi de premmiat ca au intervenit fara a mai cere acordul cuiva..poate,...dar copilul ala sigur nu mai mergea la scoala in ziua respectiva simtindu-se extrem de rau, nu?..logic
Si atat de urgent a fost, ca apoi copilul a ramas in continuare la ore, nu?

I-as da in judecata pe toti, fara exceptie...avem la dispozitie un milion de metode de comunicare si nu suntem in stare???..dar vrem salarii si alte conditii...acum sa plateasca.

Nu schimba cu nimic situatia, dar spre binele copilului, sper ca acela sa fi fost un dinte de lapte si nu unul definitiv. ce varsta are copilul? daca se poate spune...
Macar ca idee, intrebati dr sa vedeti daca (presupunand ca a avut mai mult creier in cap decat o invatatoare) a intrebat invatatoarea daca are acordul dvs pt acea interventie...
iorgalaurentziu a scris:

Sincer da, am actionat sub influenta nervilor dupa atatia ani petrecuti impreuna sa realizezi ca totul a fost o minciuna, a fost foarte greu de digerat pentru mine.
Oricum chiar daca imi pastram calmul nu avea niciun viitor o relatie de tipul asta. Am mai fost tradat in decursul vietii dar nu in halul asta barbar.
M-am gandit foarte bine si n-o sa intentez niciun proces pentru binele fetitei, o sa incerc s-o protejez cat mai mult pana va creste suficient pentru a intelege ceea ce s-a intamplat.


Cred ca ar fi bine sa legati cumva o prietenie cu o educatoare, invatatoare, sau poate aveti pe cineva din familie, care se poate interesa de nevoile copilului, si sa va ingrijiti in acest sens, trimitandu-i direct lucrurile necesare, si bani doar cat sa nu mai reprezinte pt mama si bunica interes atat de mare...incercati sa faceti diverse plati care sunt in interesul copilului prin conturi online(direct catre scoli, gradinite--unde sunt taxe de platit)..cu mentiunile ca sunt de la dvs pt copil....treaba asta inca vreo 4 ani, si apoi o luati la dvs.
FFF important, evitati cat de mult certurile cu persoanele interesate: mama si bunica, mai ales in prezenta copilului.
Ce simplu ar fi fost daca la acel moment, mai ales ca ati primit confirmarea ca se joaca teatru...sa fi jucat putin teatru si sa-i ziceti sa va cununati civil, ca va da patronul din UK cadou de nunta si o masina sau o suma de bani...apoi treaba era cu totul alta. V-ati grabit si ati procedat gresit sub influenta nervilor.