avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate savy

Activitate savy

Buna ziua,

Conform HG.1028/2006 angajatorul este obligat sa deconteze ochelarii de vedere pentru angajatii care lucreaza in fata calculatorului 8 ore pe zi?
Daca in urma examenelor medicale anuale se dovedeste ca angajatul are probleme de vedere dar angajatorul refuza sa deconteze ochelarii de vedere, unde ar trebui sa se adreseze angajatul?

Multumesc.
Buna ziua,

Domnu' Tudor puteti sa-mi confirmati daca am inteles corect?


Deci daca o salariata care a fost in CCC pana la 1 an si a inceput munca inainte de implinirea anului, poate beneficia de reducerea programului de munca de la 8 la 6 ore si dupa ce copilul a implinit un 1 an, daca aduce acte doveditoare ca inca alapteaza?

Multumesc.
Buna ziua,

Sotia mea a nascut pe 25.08.2011 si a optat pentru CCC pana la 1 an. S-a intors la munca inainte de terminarea CCC pe data de 23.04.2012 si acum primeste stimulent de insertie.
In aceasta situatie angajatorul are dreptul sa-i schimbe fisa postului si incadrarea fara acordul ei ?

Multumesc.


Buna ziua,

In cazul in care beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului "pana la un 1 an" se intoarce la munca in cat timp trebuie sa depuna dosarul pentru trecerea la stimulentul de insertie?
Daca nu se depune acest dosar ce se intampla cu indemnizitia de crestere copil?

Multumesc.
Am primit prima de Craciun, multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra. Sarbatori fericite.
Multumesc mult pentru raspunsuri, deja i-am trimis art.16 alin.3 doamnei de la HR si acum si-a schimbat parerea. Daca pana ieri sustinea ca nu este posibil plata acestei prime datorita prevederilor legale, acum zice ca contractul intern colectiv de munca este in negociere si abia la finalizarea acestuia se poate lua o decizie.

O sa va transmit finalizarea acestor discutii.

Multumesc inca o data si o zi buna tuturor.

Multumesc pentru raspunsuri.

Problema este ca doamna de la HR sustine ca sotia nu poate primi aceasta prima pentru ca are CIM suspendat fiind in concediu de maternitate si drept urmare nu poate realiza venituri (aceasta prima) supuse impozitarii.
Daca am inteles bine din raspunsurile dumneavoastra acest lucru nu este adevarat ??

Multumesc.
Buna ziua,

Sotia mea este in concediu de maternitate "postnatal" si la firma unde lucreaza se acorda prime de craciun in fiecare an. Poate sa beneficieze si ea de aceasta prima??

Multumesc.

Buna ziua,

Ce acte sunt necesare pentru recuperarea diferentei taxei auto si unde trebuiesc depuse aceste acte?
Este posibil ca alta persoana decat proprietarul masinii sa depuna aceste acte?

Multumesc.
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Multumesc pentru raspunsuri.