avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate mihaitzab

Activitate mihaitzab

Buna ziua
Sunt functionar public in cadrul unei primarii, inspector principal mai exact. Astazi am intrat in posesia dispozitiei privind stabilirea drepturilor salariale si am constatat ca in continuare sunt diferente. Eu am inteles de la dl Ciolos (poate am inteles gresit, va rog sa ma corectati) ca ni se vor egaliza salariile... Concret, suntem in birou doua colege cu aceleasi studii, cu aceiasi vechime, pe acelasi grad, cu atributii similare DAR salarii diferite. Am calculat impreuna si diferenta reiese din faptul ca eu nu am sporul de dispozitiv 25% si cel de confidentialitate 15% (la salariile noastre inseamna aprox 300 lei net bani mai mult decat necesari mie care am doi copii de intretinut)
Intrebare: Daca s-a spus ca ni se egalizeaza salariile de ce nu e egalitate intre noi doua?!
Fac precizarea ca am intrebat la compartimentul de specialitate din cadrul primariei unde lucrez si mi s-a raspuns ca pentru aceste drepturi trebuie sa fac proces, mai exact sa dau primaria in judecata si mai apoi dupa voi beneficia si eu... (colega a castigat in instanta aceste drepturi)
Astept raspuns de aici... am termen 15 zile sa contest dispozitia primita astazi... am nevoie de clarificari acreditate... nu am studii juridice, va rog sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc!
Buna seara

Am tot citit pe forum despre acest subiect dar vreau sa ma asigur ca am inteles corect.
In cazul nasterii copilului pe 16 mai a.c. lunile luate in calcul la indemnizatie sunt 15 mai 2013-15 mai 2014?
buna tuturor
as vrea sa va supun atentiei o situatie la care nu gasesc explicatie cu "suport legal" de aceia rog pe cei ce stiu sa imi scrie.
sunt angajata cu contract pe perioada determinata care va expira pe 31 dec 2014, voi naste in jurul datei de 30 mai, voi putea intra in CCC pt ca pe 10 aprilie am 12 luni de contributie fara intrerupere.
intrebarile care intervin acum sunt:
-dreptul de concediu de odihna il pot lua pe tot acum inainte de a naste?
nu am nici o garantie, momentan, ca mi se va prelungi contractul de munca, de aceea,
-mai conteaza pe ce varianta voi opta pt revenire din CCC un an sau doi? eu as opta pt un an, dar nu stiu daca mai am unde sa ma intorc...
doar aceste doua lamuriri deocamdata, va multumesc anticipat celor care ma veti lamuri.

Răspuns la discuția Stimulare someri
multumesc pt raspuns

am fost astazi la Agentia de Somaj si mi-au spus ca pot primi acest procent de 30% DOAR daca inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata, eu am semnat un contract pe o perioada determinata de 3 luni...
buna seara

va rog sa imi confirmati informatia: un somer este stimulat daca se angajeaza, cu un procent din valoarea somajului? daca da, cat e procentul?
va multumesc!
Buna ziua
Incep prin a va multumi celor care mi-ati raspuns de fiecare daca cand am avut nelamuriri.
De data asta ma confrunt cu urmatoarea situatie: am semnat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni zilele acestea, dupa care am aflat ca sunt insarcinata. Inca nu am anuntat angajatorul, intrebarea mea este daca influenteaza cu ceva situatia... angajatorul este cumva obligat sa imi faca un contract perioada nedeterminata?! sau daca se termina contractul si nu mai doreste sa imi faca un contract nou, voi ramane "pe dinafara"... din cate stiu la contract de munca perioada nedeterminata femeile insarcinate se bucura de regimul de a nu fi date afara... sau poate e altfel si nu stiu... de aceea va rog sa ma ajutati cu informatii actuale.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția somaj
multumesc pt raspuns...
ideea era cum obtin o hartie de la finante din care sa reiasa ca nu mai am aceste venituri suplimentare? documentul care mi l-au dat este pentru ultimele luni unde sunt incluse aceste venituri suplimentare.
Discuție somaj
Buna seara

Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema...
In data de 22 februarie a incetat contractul de munca, disponibilizare cu documente necesare pt somaj etc. Pentru a-mi completa dosarul am avut nevoie de o adeverinta de la finante cu veniturile. Problema este ca am un cont in banca si am avut venituri suplimentare din dobanzi (impozitate ca atare). Pe 5 aprilie voi lichida contul (voi cumpara ceva). Intrebarea este: Cum trebuie sa procedez ca sa iau somaj? Imi vor da cei de la Finante un document din care sa iasa ca eu nu mai am venituri suplimentare?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
si in cazul in care eu deja mergeam 4 ore ?