Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz conform art 65 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz conform art 65 codul muncii

Am nevoie de o informatie si va multumesc in prealabil celor care o veti da.
Am fost anuntata ca voi fi disponibilizata conform art 65 codul muncii, urmeaza sa semnez si hartia oficiala. Mi s-a spus ca va trebui sa plec dupa 20 zile lucratoare. Intrebarea mea catre dvs este: daca in perioada de preaviz intervine o problema medicala la mine sau, Doamne fereste, la copilul meu se va suspenda acest preaviz?
Buna ziua,
conform Codului Muncii art.75 ,, În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător"
ELENA SCUMPU, Consultant fiscal
Art.81 alin.6 C.mun. se refera la demisoe si nicidecum la concedoerea pentru desfiintarea postului ..

Art.75 C.mun.
....
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).
Cnform codului muncii in perioada de preaviz pot merge 4 ore la serviciu. Eu am contract de munca pe perioada nedeterminata cu durata de munca 4 ore (jumatate de norma) din februarie 2010 la aceasta firma. In cazul meu cum se va proceda? Pentru aceasta perioada voi mai primi tichet de masa? Va multumesc!
In mod normal daca mergeti la servici veti primi tichete in cazul in care ati primit pana acum. Dar cum aceste tichete nu sunt obligatorii din partea angajatorului, acesta va poate da sau nu.
Utilizatorul a spus ca va fi disponibilizat cf. art. 65 Codul muncii, deci nu este vorba de demisie ci de concediere.

mihaitzab a scris:

Cnform codului muncii in perioada de preaviz pot merge 4 ore la serviciu.

Nu exista o asemenea prevedere in Codul muncii in vigoare...