Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz conform art 65 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz conform art 65 codul muncii

Am nevoie de o informatie si va multumesc in prealabil celor care o veti da.
Am fost anuntata ca voi fi disponibilizata conform art 65 codul muncii, urmeaza sa semnez si hartia oficiala. Mi s-a spus ca va trebui sa plec dupa 20 zile lucratoare. Intrebarea mea catre dvs este: daca in perioada de preaviz intervine o problema medicala la mine sau, Doamne fereste, la copilul meu se va suspenda acest preaviz?
mihaitzab

Intr-adevar, pe perioada de preaviz veti merge la serviciu 4 ore/zi ... pe perioada de preaviz, atat anagajtorul cat si salariatul au aceleasi drepturi si obligatii prevazute in c.i.m. .. prin urmare, veti putea beneficia de tichete de masa
si in cazul in care eu deja mergeam 4 ore ?
Da, intrucat durata timpului de munca in preaviz este cea prevazuta in c.i.m., daca in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia nu se prevede altfel.