avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate cradu2001

Activitate cradu2001

Am locuit cu fosta 9 ani timp în care ea a moștenit apartamentul părinților ei.avem 2 copii minori și alții 2 mai mari de 18.Eu vreau sa împărțim apartamentul moștenit.Se poate ?
Multumesc pt raspunsurile dumneavoastra dar doresc totusi parerea unor avocati,cat despre asiguratori...intradevar in Romania se poate sa faceti ce faceti va doresc sa lucrati cativa ani in occident in breasla sa vedeti cum trebuie sa faceti meseria=D>
Oricum ca si informatie stimate Nucu$ nu exista in contract si nici vre-un raspuns adresat cum ca nu va fi asigurat creditul...logica pastrati-o pt dumneavoastra.
Urez bun venit celor de la AXA ASIGURARI se pare ca ne zambeste cel de sus si firmele de 2 lei care fac asigurari dar nu despagubesc usor, usor dipar.
Am contractul si nu am vazut undeva sa scrie ceva ,in plus fata de asta socrul meu a recunoscut ca are probleme cardiace,intreb atunci de ce mai avem nevoie de asigurari de acest gen???daca platesc mostenitorii???
multumesc
Toate creditele facute sunt de regula asigurate.Socrul meu a facut un credit la CEC vara trecuta si a beneficiat de o polita de asigurare in caz de deces in grup pe care cei de la CEC au incheiat-o cu o societate de asigurari din romania.toate bune si frumoase dupa 3 luni a murit omul si eu am cerut companiei de asigurare sa-si onoreze obligatia contractuala.M-au refuzat politicos pe motiv ca socrul meu a murit de inima(stop cardio respirator).
Ce obligatii au cei de la compania de asigurari??? Trebuie ca noi mostenitorii sa platim creditul ramas???sau este obligatia asiguratorului???cn ma poate ajuta cu un raspuns??? multumesc
Subiect: TAXA DE PRIMA INMATRICULARE
CUM POT RECUPERA TAXA DE PRIMA INMATRICULARE ACHITATA IN LUNA MARTIE 2010 IN VALOARE DE 1500RON PENTRU UN TURISM CU CAP CIL 1997CM3 IAR ALTA DE 8900 RON PT UN CAP TRACTOR IN LUNA MAI 2010.


CUM POT RECUPERA TAXA DE PRIMA INMATRICULARE ACHITATA IN LUNA MARTIE 2010 IN VALOARE DE 1500RON PENTRU UN TURISM CU CAP CIL 1997CM3 IAR ALTA DE 8900 RON PT UN CAP TRACTOR IN LUNA MAI 2010.
Discuție UZUFRUCT VIAGER
Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema grava medicala si impreuna cu socrii mei (mentionez ca sunt despartit de 12 ani de sotia mea cu care impreuna avem un copil)am cumparat un apartament de 4 camere pentru a locui impreuna cu acestia. Socrii mei la randul lor au vandut un ap de 2 camere si au cerut drept de uzufruct viager in contractul de vanzare cumparare al noului apartament... asadar eu propietar 50%(propietate nuda)si sotia mea 50%(propietate nuda)iar socrii mei drept de uzufruct viager am locuit impreuna pana azi...de catva timp sotia mea si-a gasit un barbat pe care l-a adus acasa si i-a facut mutatie la adresa noastra fara acordul meu...mentionez ca eu am platit intretinerea si celelalte cheltuieli pana acum 6 luni de cand acest individ a intrat in casa refuzand sa mai platesc ulterior pana azi...cum pot sa ies din aceasta situatie si cum pot sa scap de aceste probleme tinand cont ca eu doresc vanzarea apartamentului si impartirea banilor in cote egale cu sotia mea?????/ unde mai pui ca de curand socrii mei au cerut in instanta evacuarea mea...ce ma sfatuiti sa fac???cum???
Discuție Uzufruct viager
Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema grava medicala si impreuna cu socrii mei (mentionez ca sunt despartit de 12 ani de sotia mea cu care impreuna avem un copil)am cumparat un apartament de 4 camere pentru a locui impreuna cu acestia. Socrii mei la randul lor au vandut un ap de 2 camere si au cerut drept de uzufruct viager in contractul de vanzare cumparare al noului apartament... asadar eu propietar 50%(propietate nuda)si sotia mea 50%(propietate nuda)iar socrii mei drept de uzufruct viager am locuit impreuna pana azi...de catva timp sotia mea si-a gasit un barbat pe care l-a adus acasa si i-a facut mutatie la adresa noastra fara acordul meu...mentionez ca eu am platit intretinerea si celelalte cheltuieli pana acum 6 luni de cand acest individ a intrat in casa refuzand sa mai platesc ulterior pana azi...cum pot sa ies din aceasta situatie si cum pot sa scap de aceste probleme tinand cont ca eu doresc vanzarea apartamentului si impartirea banilor in cote egale cu sotia mea?????/ va multumesc anticipat