avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate beludan

Activitate beludan

buna ziua

va rog, sa ma ajutati cu o informatie.
-in comunitate este o lege, in care se spune ca un parinte la care ia fost incredintat un minor prin hotarare judecatoreasca, nu poate pleca cu minorul din tara, decat daca si cellalalt parinte este de acord, deoarece impiedica drepturile parintelui care nu ia fost incredintat si nu permite minorului sa aiba legaturi personale cu acesta.
am citit aceasta lege acum ceva timp dar nu o mai gasesc.
stiu ca statul roman ,nu o pune in aplicare ,dar vreau sa stiu care este acea lege.

va multumesc
Răspuns la discuția sechestrare de persoane
nu am intrat cu forta, am fost lasat sa intru. cred ca politia a deschis usa.
Răspuns la discuția sechestrare de persoane
nu trebuie sa fie un anumit timp, retinute si nu se ia in calcul ca putea prin spargerea unui geam sa deschida usa?
buna ziua

va rog sa ma ajutati cu o informatie si un sfat.
azi am fost la locuinta parintilor fostei concubine, pentru a-mi vedea baiatul, pe care la tinut ascuns de mine aproape 4 saptamani.cred ca am facut o prostie: am luat copilul( nu este nici o hotarare judecatoreasca la cine sa stea minorul) si pe cele doua le-am inchis in bucatarie.usa de la bucatarie avea geam dar nu la spart nimeni ca sa poate iesi. cheile au ramas in incuietoare. au scapat dupa cateva minute. au chemat politia si politia ma amenintat ca o sa fac puscarie pt. sechestrare, daca nu ma intorc inapoi cu copilul. pe 31 este prima infatisare pt. incredintare minor.
-poate fi considerata sechestrare atata timp cat puteau sa sparga geamul si sa deschida usa?
-daca nu au depus plangere acum la politie mai poate sa depuna dupa o saptamana?

astept cu nerabdare raspunsurile dv. (ma pregatesc de puscarie sau am ceva sanse)

va multumesc!
va multumesc, pentru raspunsuri.
nu am primit hotararea, dar am sunat la judecatorie si mi sa spus ca sa respins cererea. proces este pe rol dar nu deschis de mine.
buna seara!

am depus o cerere de ordonanta presidentiala de incredintare minor si a fost respinsa.
ce inseamna asta, ca hotararea a fost data in favoarea paratei sau nu are efect de hotarare?

multumesc!
va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa mi se incredinteze un baietel de 4 ani, in instanta.
-fosta nu lucreaza, nu are venituri si nu a lucrat in ultimi 8ani deloc
-spune ca locuieste la parinti ei, asa a declarat in cerera de incredintare minor, dar eu am stat 4 zile in fata porti la parintii ei si nu este acolo.
mai specifica ca la cresterea si educarea minorului o ajuta parintii ei, dar ea cu parinti nu sau inteles niciodata si tatal ei este un alcoolic, pe care il stie toata strada.
cand eram impreuna ea statea si vorbea pe mees, am scos arhiva ei si se vede clar cat statea pe net si nu se ocupa de minor. eu eram la serviciu, sau plecat in delegatii si acum imi reproseaza, ca nu am contribuit la cresterea minorului.
copilulm nu era scos la joaca sau plimbare ci tinut numai in casa. copilul meu este la ea si nu pot sa vorbesc cu el, deoarece are telefonul inchis

ce sanse am in instanta?

va multumesc
buna seara

acum, am aflat ca la cerere mea de ordonanta, sa depus intampinare si infatisarea este pe data de 13.
eu sunt reclamantul.
in acest moment nu stiu unde sa afla "doamna mea" cu copilul.
sunt plecati de acasa ,data de 28.03 si de atunci ii caut si nu-i gasesc.am depus o cerere de ordonanta prezidentiala pentru incredintarea minorului.am dovezi scrise luate de pe calculatorul de acasa, ca eu cand nu eram acasa nu-i acorda atentia necesara copilului
eu banuiesc ca mama ei stie unde este si politia a confirmat banuiala mea.
citatia va ajunge la adresa parintilor ei. vream sa stiu daca poate instanta sa respinga cererea de ordonanta daca ea nu vrea sa se prezinte.