avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate gabi.s

Activitate gabi.s

Va multumesc!

Sunt prea mica ca sa ma lupt cu ei.
Mai nou am aflat ca vor sa-mi inchida gura cu 2.5 salarii compensatorii si sa semnez cu acordul partilor, deci nu se poate pune problema de somaj.
In acest caz, daca refuz....ce sanse am eu fara bani pentru avocat si cam ce/cat pot sa castig?
Ii amendeaza ITM-ul si viata lor merge inainte, au contract cu o mare casa de avocatura care-i scoate din orice.
Asta e tara in care traim!
Doar ca fapt divers, pentru cultura mea, cam care ar fi forma de proces pe care o pot intenta si cam care sunt sansele sa castig ceva pentru a-mi asigura traiul pe macar urmatoarele 6 luni?

Va multumesc,
Cu respect,
Gabi S
Buna ziua,

Sunt bolnava de diabet de 11 ani. Anul trecut, pe 19 aprilie m-am angajat pe perioada nedeterminata la o firma privata. Le-am adus la cunostiinta inca de la angajare patronilor despre boala mea.
In aceasta perioada de un an am avut in total 15 zile de concediu medical, in diverse perioade, cand chiar nu am fost in stare sa fiu la birou din cauza fluctuatiilor de glicemie. De fiecare data am avut adeverinta medicala in regula. Acum, dupa o absenta de 3 zile mi-a fost pusa in vedere desfacerea contractului de munca, incepand cu 30 aprilie motivul fiind faptul ca "nu sunt de incredere, data fiind boala mea". Mi-au promis 3 salarii compensatorii...si inca nu stiu ce o sa scrie pe decizie ...sau care o sa fie forma legala prin care ma arunca in strada pentru ca sunt bolnava....
Am o singura intrebare: am dreptul la somaj? sau cumva se scad zilele de concediu....si pentru cateva zile nici macar somera nu pot sa fiu?
Este o incalcare grava a drepturilor mele, dar nu-i pot da in judecata pentru ca i-as face rau cu siguranta prietenului meu (nu suntem casatoriti legal) care lucreaza in aceeasi firma.
Va multumesc si astept cu interes sfaturile celor avizati!
Cu stima,
Gabriela S
Răspuns la discuția Atacare program de vizita
Am omis sa spun ca are o saptamana vacanta de iarna, 3 zile vacanta de primavara, o luna cea de vara.
Nu vreau sa se inteleaga ca nu vreau sa-i acord dreptul sa vada copilul, am fost inteleasa gresit, poate e si vina mea...eu vreau sa preintampin actiunea lui de a incerca sa-mi ia cusotodia...pe nu stiu ce motive diverse.
Astazi am aflat ca a depus cererea de reincuviintare minor, chiar poate in timp ce scriam eu aici.
Imi doresc mult sa isi vada copilul, am fost chiar deacord sa-l tina mai mult decat are prin hotarare, l-a tinut si mai mult, pentru ca el lucreaza in ture, am acceptat sa-l ia si in afara programului DAR, repet ma ameninta ca-mi ia copilul. Acum il monteaza, ii baga in cap toate prostiile....in fine.
Deci, nu vreau sa-i interzic nimic, vreau sa vorbesc si sa ma inteleg cu el...dar nu am cu cine.
Va multumesc,
Seara frumoasa!
Buna ziua,

Tinand cont ca m-am mutat cu copilul in alt judet si ca incepand cu acest an minorul incepe scoala as vrea sa atac programul de vizita stabilit in sensul reducerii acestuia. Acum are drept la fiecare 2 saptamani, de sambata ora 12.00 pana duminica ora 18.00. In conditiile in care incepe scoala e obositor un drum de 400 km la fiecare 2 week-end-uri pentru un copil de 7 ani, care merge la scoala.
Intrebarea mea este daca cererea de modificare se depune la tribunalul de care apartin acum (cel din raza caruia am domiciliul in acte si eu si copilul) sau unde este tatal?
Va multumesc!
Am cerut in instanta recalcularea pensiei alimentare. Prin adeverinta trimisa de intreprinderea unde lucreaza fostul sot, se dovedeste ca salariul este mai mic decat ce stiam eu si in consecinta pensia va ramane la fel ca si pana acum. Se pare ca el a adus o adeverinta de salariu pe o singura luna, unde a castigat mai putin . I-am verificat insa fisa fiscala iar acolo scrie clar ca venitul lui este ceva mai mare. Pot face recurs si sa cer in instanta fisa fiscala pe anul in curs? Dar de ce nu s-a procedat asa de la bun inceput? Nu trebuia sa se ia in calcul venitul pe tot anul trecut?

Multumesc!
Răspuns la discuția Nerespectare program vizita
Inseamna ca duminica ora 16,00 cand trebuie sa aduca copilul acasa, sa fie in casa acei martori despre care vorbiti...? - dar nu membrii ai familiei?
Cel cu care locuiesc in acest moment (juridic numit "concubin") poate fi martor?
Buna ziua,

In mare, am divortat in luna noiembrie 2009 (atunci a ramas definitiva si irevocabila decizia). Prin divort minorul (baiat 6 ani) mi-a fost incredintat - custodie totala. La momentul divortului, in schimbul cedarii autoturismului cumparat in timpul casniciei, tatal nu a avut nici o pretentie - nu s-a stabilit absolut nici un program de vizita si nici nu am stabilit bunurile ce se vor imparti.
Acum au inceput discutiile, am vandut apartamentul obtinut in timpul casniciei si la impartirea banilor a pretins un plus de 1,000 euro motivand ca are carduri de cheltuieli pe numele lui, carduri de care nu am stiut in timpul casniciei, pe care vrea sa le inchida (pretinzandu-mi 1/2 din sume).
Ori de cate ori a vrut a avut acces la minor si l-a luat de cate ori mi-a solicitat, chiar si peste noapte.
Acum, deoarece in curand voi schimba orasul de domiciliu (al meu impreuna cu minorul) m-a chemat in instanta pentru stabilirea programului de vizita.

In mare sunt 2 probleme:
1. Eu vreau sa-l chem in judecata pentru recuperarea intregii sume (partea mea) din vanzarea apartamentului si a 1/2 din valoarea masinii - cum se face cu acele carduri, de ce trebuie eu sa suport banii cheltuiti de el in perioada casniciei, bani de care, repet, nu am stiut.
2. In stabilirea vizitelor se tine cont de domiciliul copilului si al meu? Ex sotul pretinde ceva de gen - intalnire la jumatatea drumului si predarea copilului ca pe un colet?!?

Va multumesc pentru suport!
Gabi S