avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1631 soluții astăzi
Forum Activitate sorinsor

Activitate sorinsor

Acum cateva zile cand am platit abonamentul rcs ( fara sa mi vina factura) si vrand sa vad de ce suma de plata era mai mare decat de obicei mi s a spus ca nu pot sa mi ofere informatii despre cont, eu fiind imputernicit pe acel cont, contul fiind pe numele mamei mele. Surpriza mare a fost sa aflu ca eu nu mai sunt imputernicit pe acel cont ci o alta persoana necunoscuta. Tin sa precizez ca mama mea nnu a facut acea schimbare. Inca nu stiu daca acea persoana pusa de cei de la rcs ca imputernicit nu a facut nici o modificare pe contract.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Răspuns la discuția distrugere
Dupa parerea d voastra cati ani trebuie sa se cerceteze un dosar intr o sectie de politie daca 6 luni nu este indeajuns ? Ma intreb cati ani o sa se si judece.
Eu sunt parte civila in acel dosar si vreau sa se grabeasca cercetarile nu din orgoliu ci pt ca nu pot sa stau in tara. Vreau sa mi angajez un avocat dar pana nu ajunge dosarul la parchet nu cred ca pot.
Răspuns la discuția distrugere
Asta inseamna ca politistul poate sa tina un dosar ca sa treaca timpul si sa se prescrie fapta.
Răspuns la discuția distrugere
Mi se pare foarte mult ca in termen de 6 luni sa nu finalizeze un dosar in care am doi martori si probele sunt foarte concludente. La ce organ superior ma pot adresa cu o plangere?
Discuție distrugere
Pe data de 10 ianuarie 2012 am depus o plangere penala pt distrugere la sesctia de politie de care apartin. Nici pana in ziua de azi nu au trimis dosarul la parchet. Imi poate spune cineva in cat timp sunt obligati sa trimita dosarul si eventual la ce organe superioare ma pot adresa ?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția distrugere
Buna ziua! Marti 10 ianuarie am facut plangere penala pentru distrugere si nici pana in momentul de fata postul de politie din comuna nu a trimis dosarul la parchet. Am mers mereu la ei si i am intrebat de dosar dar mi au spus ca au multe dosare in lucru. Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi. Am in gand sa ma adresez unor organe superioare dar nu stiu unde. Va multumesc anticipat
Discuție distrugere
In aceasta seara am avut parte de o intamplare mai putin placuta. Mergand pe o stada din comuna mea m am pomenit cu doua pietroaie in masina, unul a lovit parbrizul chiar in dreptul volanului iar altul a lovit caroseria in partea din spate. Pe cel care a dat cu pietroaiele il cunosc dar nu am nici un conflict cu el (poate m a confundat cu altcineva). Am sunat la 112 si am vb cu politia acestia sfatuindu ma sa merg maine dimineata sa depun plangere la postul de politie. Am uitat sa precizez ca mai era o persoana cu mine in masina
Daca se poate doresc ceva sfaturi, va multumesc anticipat
Si pe langa aceste aspecte, politistul s a folosit 8 luni de masina, pe care a si lovit o si primeste inapoi suma integrala pe care a platit o
Eu totusi cred ca GABY trebuia adus si pus sa plateasca
A fost citat de care instanta dar nu s a prezentat
Politistul trebuia sa inapoieze masina prietenului meu daca vroia banii, cum e posibil sa inapoieze masina primului proprietar ? ( a fost cumparata de la el? ) daca era luata de firma de leasing mai ziceam
In felul asta primul proprietar iese in castig ( a vandut masina odata dupa care a ajuns gratis la el ) si prietenul meu pierde 1800 euro
Un prieten a cumparat o masina de la o persoana ( sa-i spunem GABY ) care o avea de la o ruda (sa-i spunem RADU), masina care era luata in leasing.
A fost cumparata (danduise la schimb alta masina) de la GABY cu care prietenul a facut o chitanta de mana ( nu se putea act de vanzare-cumparare datorita leasing-ului ) prin care GABY se obliga sa plateasca ratele de leasing pana la terminare. Prietenul a vorbit si cu RADU care ia confirmat ca ia dat o lui GABY
Dupa 3 luni prietenul meu a vandut masina unui politist cu suma de 1800 de euro.
Dupa inca 8 luni de folosinta la politist vine RADU care ii spune sa i dea masina inapoi ca GABY nu a mai platit ratele de leasing. Politistul ii da masina lui RADU pe a carui firma era cumparata facand un proces verbal de predare-primire.
Politistul il actioneaza in judeacata pe prietenul meu cerandu i sa i restituie suma de 1800 de euro
Mentionez ca la proces a fost chemat in garantie GABY de catre prietenul meu si RADU care nu s au prezentat
Hotararea justitiei a fost ca prietenul meu sa i restituie politistului suma de 1800 de euro
Este posil asa ceva?
P.S. procesul a fost judecat la C A R A C A L

Va rog frumos sa mi dati o idee, poate s a mai intalnit cineva cu o situatie ca asta