avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate steffyuly

Activitate steffyuly

buna ziua.
as dori sa stiu ce bunuri i se cuvin sotului meu in cazul unui divort
-terenul si casa in care locuim sunt donate de mama mea in timpul casatoriei-donatia este pe numele meu,1/3 fiind mostenire in urma tatalui decedat
-pe acelasi teren avem o casa in constructie
-doua terenuri mostenite in urma decesului parintilor mei
-o masina cumparata de sotul meu inaintea casatoriei
-o masina cumparata in timpul casatoriei
precizez ca suntem impreuna de 13 ani,casatoriti de 3 si nu avem copii
Răspuns la discuția concediu fara plata
va multumesc
Buna ziua.
As dori sa stiu daca mi se acorda conediu fara plata pt rezolvarea unor probleme medicale si pt cat timp? (sufar de hernie de disc si aman operatia, pt a incerca alte terapii).
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract de comodat
Va multumesc pentru raspuns.
Alta posibilitate nu exista?
Buna ziua.
As vrea sa stiu ce valabilitate are contractul de comodat incheiat intre mama mea+ eu(proprietari) si sotul mamei mele, in vederea vanzarii casei.
Mama mea(decedata) mi-a facut act de donatie pe casa si teren(din prima casatorie,cu tatal meu decedat).A doua casatorie a mamei mele a durat 5 luni,dupa care a intervenit decesul acesteia.Actualul sot are contract de comodat pe 30 de ani,avand drept de folosinta o camera si drept de acces la baie,hol si bucatarie.
Relatiile cu acesta nu sunt tocmai cordiale si as dori sa stiu in ce masura ma pot folosi de bunurile mele(vanzarea imobilului).
Va multumesc anticipat.
ce alta solutie as avea? as putea plati cartea de munca in aceasta luna?...
Buna ziua. As dori sa stiu daca, in perioada concediului de studii,fara plata(1 luna), am ramas insarcinata, imi va fi afectata indemnizatia crestere copil?Am o vechime de 6 ani... Va multumesc.