avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate radu1972

Activitate radu1972

Multumesc ! Am fost la servici si bine-nteles ca gagicile de la financiar habar nu aveau ca minorul este de fapt major ! Si-au cerut scuze si au operat greseala ! Mai departe , am discutat cu fiul meu , care este de acord sa-i dau pensia pana termina liceul intr-un cont al lui si nu are nimic inpotriva sa se recalculeze tinand cont si de ceilalti ,,fratiori'' ai lui . Banuiesc ca trebuie sa scoata o adeverinta de la Scoala , dupa care am sa merg cu el la judecatorie si probabil o sa initieze el o actiune in instanta ..... sau cum ? Va multumesc inca o data !
Va multumesc ! Deocamdata judecatoria Zarnesti este in vacanta pana la 1 Septembrie !
Buna ziua ! Ma numesc Radu V. din Brasov si as avea cateva nedumeriri vis-a-vis de subiectul mentionat. Am divortat in anul 2007 , in urma casatoriei a rezultat un copil care in luna iunie 2013 a implinit 18 ani. In tot acest timp am platit in favoarea acestuia o pensie de intretinere in cuantum de 312 lei lunar (desii salariul mi-a fost taiat cu mai mult de 25% in 2009-2010 , ca intre timp m-am recasatorit si am inca doi copii minori , 3 respectiv 1 an , am o rata la banca de 1000 de lei pe luna (bani care i-am dat tot fostei) , ca inflatia , preturile , ...viata din Romania ..... Cu toate astea am hotarat sa nu ai diminuez pensia copilului . A fost si este in continuare ingrozitor de greu. Acum , in sentinta civila scrie foarte clar ca ,, ...pana la majorat , ori noi dispozitii ale instantei'' ! Se pare ca a trecut iunie , si iulie , si august , iar mie mi-a fost retinuta din salariu exact aceasi suma 312 lei. Oare nu trebuia sa se intample ceva ...? O noua dispozitie a instantei , sa primesc ceva vreo hartie de la judecatorie ... Apropos copilul este inca la liceu (a avut atata grija mamasa de el ca a ramas repetent un an iar acum este iarasi in pericol) . Cu toate aste nu trebuia sa se intample totusi ceva ? Eu imi iubesc copilul si nu ai contest dreptul de a primii pensie de la mine , dar ceilalti doi cam fac foamea si nu prea mai imi convine. P.s Copilul major locuieste cu bunicii (din partea mamei) inca de la divort , ei l-au crescut , ei l-au hranit .... Mama copilului s-a recasatorit mai are un copil si sta cu sotul ei ...... pensia o ridica ea si tot ea o ,,administreaza''. Concluzia: Eu sunt de acord sa ai platesc in continuare pensie copilului pana la terminarea studiilor , dar vreu sa m-i se recalculeze. Contaza ca mai am doi copii ? De ce mi-au oprit in continuare aceasi suma daca copilul a facut 18 ani ?Fosta sotie poate sa faca orice legat de asta fara sa ma intrbe si pe mine ? Pana la urma sunt banii munciti de mine ! Ce trebuie sa fac ! Unde sa ma adresez ? Va multumesc anticipat !!!
Răspuns la discuția Mesh electoral
Multumesc mult pentru raspuns !!! Este un bloc mic si vechi (de caramida) cu doua etaje. Teoretic nu avem asociatie , ci doar un nene (tot mic si vechi) , care face pe seful pe aici. Iar nene face parte din Partidul Primarului................. si nu primeste nici o gaura in pereti ........ Turele trecute s-a facut cu acordul lui ........ Multumesc inca o data ..... Am sa vad cum procedez.......
Buna ziua ! Am o intrebare , daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat sau informatie. Locuiesc la bloc.Toate apartamantele sunt proprietatea locatarilor. De fiecare data cand sunt alegeri pentru primar in orasul nostru , vin baietii de la primarie , imi ''ciuruie'' peretii , si isi pun un mesh imens (afis electoral) cu primarul , ca ce baiat bun este ...bla bla ....Mi-au facut peretele varza atat mie cat si vecinului de deasupra , pt ca dau gauri , baga dibluri etc. Niciodata nu au intrebat , nici macar nu ne-au multumit la final... Primarul este acelasi , si se pare ca o sa iasa si tura asta. Are voie primaria sa faca asa ceva ? Nu ar trebuii sa ne intrebe si proprietarii ? Am inteles ca vor sa vina si acum pt alegerile care se apropie ! Am de gand sa le cer o suma de bani ! Pot sa fac asta ? E legal ? Sau .. ceva ..sa-mi izoleze .... Ce pot sa fac ?? VA MULTUMESC !!!!!!!!!!!!!!
Buna ziua ! Sunt unul din zecile de mii de romani care si-au facut credit in prea minunata valuta exotica si care la vremea respectiva (acum 3 ani) era considerata ideala pt un credit ....... Prima rata a fost de 680 de RON , iar salariul meu era de 2200 de RON. Acum aceeasi rata a ajuns la aproape 1200 RON iar salariul este 1400 RON (sunt bugetar , iar salariul mi-a fost ....ciopartit....). Mentionez ca creditul a fost facut pe persoana fizica , a fost de fapt o refinantare plus am mai luat si diferenta cash in care m-am icadrat la vremea respectiva. De asemenea , este un credit de nevoi personale , fara ipoteca sau fara a gira cu bunuri , si fara giranti. Am un apartament pe numele meu , dar care nu are nici o legatura cu nici o banca . A fost al parintilor mei. De fapt este pe numele meu si al fostei sotii (intre timp am divortat si m-am recasatorit) , si am ramas sa locuiesc eu in el , iar cu apartamentul a ramas ca-n ,,tren''... Nu am gasit nici o solutie asa ca ma aflu in imposibilitatea sa mai platesc cei 300 de franci elvetieni (acum 1200RON) pe luna. Am doi copii unul de 16 ani caruia ai platesc pensie alimentara 320 RON pe luna , si mai am un bebe de 10 luni. Daca platesc banca , nu mai pot traii !!!! Intrebarea mea este : Daca pur si simplu nu mai platesc , ce se intampla ? Ce poata sa-mi ia banca ? Ce masuri practic poate sa ia impotriva mea? Va multumesc !!
Buna ziua ! Numele meu este Radu , am 39 de ani , si sunt din orasul Rasnov - Brasov. In luna noiembrie 2007 am divortat , in urma acestui divort a ramas conform legii sa platesc fiului meu o pensie alimentara in cuantum de 312 lei lunar . Sunt subofiter la Jandarmeria Brasov iar la data respectiva aveam salariu destul de bun. Nu stiu exact cat % din salariu este pensia alimentara , dar au stabilit 312 lei. Dupa cum poate stiti , acum noi cei din Ministerul de Interne am ajuns la niste salarii de mizerie respectiv acum pe data de 14 iunie voi lua salariu aprox. 850-900 lei. Asta in conditiile in care am 1000 de lei rata la banca , am un copil mic (cu noua sotie) , si multe alte cheltuieli. Se pare ca pensia nu au ajustat-o de loc in functie de venitul meu. Intrebarea mea este : Cum sa procedez legal pentru ca pensia alimentara sa fie recalculata in functie de noul meu venit , unde trbuie sa merg , cui trebuie sa ma adresez. Va multumesc !
Va multumesc pentru sfat !!!! Nu o sa intampin probleme ? Pe ce motiv sa fac aceasta cerere ?
Numele meu este Vranceanu Radu am 38 de ani si sunt din Rasnov jud. Brasov. In luna noiembrie 2007 am divortat de fosta sotie pe fondul necomunicarii , neantelegeri , nemultumiri , de ambele parti. Divortul s-a incheiat din culpa comuna , si de comun acord , nefacandu-se un partaj al bunurilor (apartament cu 2 camere) , urmand sa ne intelegem ulterior intr-un fel sau altul. Apartamentul a fost al parintilor mei pana in anul 2005 cand din pacate au facut prostia sa ni-l treaca amandorura pe nume. Acum probabil conform legii fosta sotie are dreptul la jumatate desii nu a contribuit nici macar cu un leu la acesta. Problema este ca a plecat de acasa inaintea divortului , fara sa stiu eu , cu toate actele apartamentului , lasandu-ma cu datorii la intretinere , imprumuturi la doua banci etc. Am facut o refinantare , am achitat cele doua banci , iar restul de 27.000 RON , ia-am dat dragutei de foste sotii in speranta ca vom ajunge la o intelegere in legatura cu apartamentul. De asemenea am facut greseala sa nu fac nici un act notarial cu privire la banii respectivi , avand incredere in ea. Acum are tot felul de pretentii , iar marea problema cu care ma confrunt acum sunt actele apartamentului respectiv , de care am avut nevoie in nenumarate randuri (la primarie , un banal abonament de telefon , o aprobare pt. centrala termica , etc..) , si nu a vrut sa m-i le dea , neputa-nd astfel sa-mi rezolv problemele. Are dreptul sa tina actele ,fara sa m-i le dea ? Va rog sa-mi dati o solutie , sau un sfat la aceste probleme. Va multumesc anticipat.#-o#-o