avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate anita18@gmx.at

Activitate anita18@gmx.at

Răspuns la discuția familiare
Fetita are domiciliul stabil in Austria si inplineste un an in August,are numai cetätenie Austriacä.Plec in Rominia numai pt.ca sä-si vadä bunicii si sä-i särbätorim ziua,dar sotia vrea sä mä facä sä sufär,stiind cä eu nu pot sä stau mai mult si cä o sä-mi lipseascä fetita,este un om cu care nu se poate ajunge la compromise.Multumesc
Discuție familiare
Eu sint cetätean Austriac,am o fetitä cu o romäncä care este näscutä in AUSTRIA,are pas Austriac si plecäm in Rominia sä-i särbätorim ziua de nastere,eu am sä stau numai 2 säptämini si mama fetei se opune sä se intoarcä impreunä cu mine in Austria,spunind cä n-am ce säi fac si stä cu fata cit vrea,relatia noasträ nu prea este bunä (aproape de divort),este asa ceva posibil sau pot eu sä sesizez vreunui organ din Rominia desi eu sint Austriac?Multumesc anticipat
Discuție pasaport
Am un copil de 11 luni cu un Austriac,sintem cäsätoriti,copilul are pas Austriac,iar eu am pas Romänesc,vreau sä vin in Romänia si sä stau vreo 2 luni,am sä intimpin vreo greutate la intoarcere in Austria dacä nu am procurä sau ceva de genul acesta?Tatäl fetei nu este de acord ca eu sä stau asa mult in Rominia,spune cä copilul acum are mai multä nevoie de tatä decit de bunici si cä o sä aibä destul timp pt. bunici cind este mai mare.Poate el sä-mi provoace greutäti?.Multumesc
Răspuns la discuția divort
Fostul mä tot amenintä cä dacä n-am sä-l las sä vadä fata nu-mi pläteste pensia alimentarä,si cä pot sä-l dau in judecatä,el spune cä atunci va cere sä se facä procesul in Austria fiincä in Romänia existä coruptie si nu are incredere in justitia romänä,si atunci o sä vadä dacä eu am sä-mi permit ca procesul sä aibä loc in Austria.#-o
Răspuns la discuția divort
Da bine si ce ar insemna asta mai pe detailat ,trebe sä traduc toate documentele in romäneste si sä incep un nou proces?,cum rämäne cu pensia alimentarä dacä eu schimb cetatenia fetei,cum procedej dupä dacä fostul nu pläteste pensia?.Multumesc#-o
Răspuns la discuția divort
dacä tribunalul de acolo a hotärit ca fetita sä rämäna la mine,ce probleme as putea avea,si cum este cu pensia alimentarä dacä ii schimb cetätenia? Multumesc
Răspuns la discuția divort
Cetätenia Romänä se dobindeste dacä copilul ar fi fost näscut in Romänia si cu tatäl romän,asa cä eu cred cä o sä fie niste obstacole si plus asta cum mai primesc eu pensia alimentarä dacä eu ii schimb cetätenia,avind in vedere cä divortul a avut loc in Austria,sau asa e veata ori cu una ori cu alta.
Discuție divort
Am o fetitä näscutä in Austria,tatäl Austriac,am divorzat de comun acord,fetita rämine la mine,eu am hotärit sä-mi reiau numele de fatä,iar fata rämine cu numele tatälui si ne intorcem in Romämia,fetita are pasaport Austriac.Intrbarea este;TREBUIE SÄ RENUNTE LA CETÄTENIA AUSTRIACÄ CA SÄ-I FAC PASAPORT ROMÄNESC SAU PRIMESTE CETÄTENIA ROMÄNÄ LÖCUIND IN ROMÄNIA? TREBUIE CA TATÄL FETITEI SÄ FIE DE ACORD?........MULTUMESC ANTICIPAT#-o
Discuție pasaport
Pot sä-i fac fetitei pasaport rominesc dacä ea este näscutä in Austria si are cetätenie Austriacä? Dacä as inregistra fetita in Romänia cu domiciliul as pierde alocatia ei si cred cä este si contra legii.Ce posibilitate am ,de oarece sotul nu vrea si este si Austriac? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția familiare
Pot sä-j fac pasaport Romänesc copilului dacä el are deja pas Austriac fiind näscut in Austria?