avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Atonn

Activitate Atonn

Buna ziua!

Pentru pensionarii care obtin venituri din prestari de servicii in baza conventiilor civile , ce impozite se calculeaza si cum?

Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Schimbare vector fiscal
va multumesc!
BUNA ZIUA,

Va rog sa ma lamuriti, daca se poate, CUM si CAND se schimba vectorul fiscal din impozit pe venit in impozit pe profit???

Cu respect!

BUNA ZIUA,

Va rog sa ma lamuriti, daca se poate, CUM si CAND se schimba vectorul fiscal din impozit pe venit in impozit pe profit???

Cu respect!
Răspuns la discuția Suspendarea judecarii cauzei
va multumesc pt raspunsuri, dar as dori sa stiu daca se poate:

- care este termenul, pt ca in comunicare nu se precizeaza nici un astfel de termen;

- unde pot face recursul???

o zi frumoasa!!!
Buna ziua,

Am primit o comunicare in care se dispune suspendarea judecatii cauzei pentru neindeplinirea obligatiile stabilite (onorariul unui expert).

As dori sa stiu ce trebuie sa fac in continuare pentru a continua judecata, aceasta fiind suspendata? Care sunt pasii?

Aici scrie ca dreptul la recurs este cat timp dureaza suspendarea... asta ce inseamna???

Cu respect
Mii de multumiri pentru efortul depus pentru a-mi raspunde!!!

O zi excelenta va doresc!!!
Va multumesc mult pentru completari si sfaturi...

1. Data comunicarii (data de pe plic) este 20 august 2010. Plicul insa s-a pierdut dintr-o gresala, exista vreo problema in acest sens?

2. Care sunt demersurile pentru administrarea probei cu expertiza contabila?

3. Contestatia se depune la tribunal?

4. In drept - la ce lege, art, drept sa fac referire?

VA MULTUMESC!
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat de dumneavoastra.

Da, ma refer la una una dintre categoriile de pensii de serviciu prevazute la art. 1 lit. c) - h) din Legea nr. 119/2010.

Decizia are data 17 august 2010.

Puteti va rog sa imi explicati putin mai detaliat "1. Eu zic ca mai bine ati solicita instantei sa constate, in urma administrarii probei cu expertiza contabila, ca punctajul mediu anual a fost determinat gresit de casa de pensii"

Va multumesc!!!
Buna ziua,

Cerandu-mi scuze pentru deranj, indraznesc sa va adresez cateva intrebari legate de intocmirea unei contestatii la decizia de recalculare a pensiei:

1. care este temeiul legal in baza careia se intocmeste motivarea contestatiei?; drepturile omului, dreptul de proprietate...

2. termenul de 45 de zile pentru intocmirea contestatiei inseamna 45 de zile calendaristice sau zile lucratoare (fara sambete si duminici)?

3. cum ar arata un model de contestatie la decizia de recalculare a pensiei?

In speranta unor raspunsuri, va multumesc din suflet!

O zi buna!