avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate koranima

Activitate koranima

Buna ziua,
Am primit o mostenire de la o matusa (casa+pamant) printr-un testament olograf fara martori si care nu este incheiat in fata unui notar.
Cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesie.
Sa ma adresez unui avocat si sa deschid actiune in instanta si sa-i chem si pe ceilalti mostenitor (pe care oricum nu-I intereseaza)?
Sau sa ma duc la un notar cu testamentul iar ceilalti mostenitori sa dea o declaratie notariala precum ca nu au nici o pretentie?
va multumesc anticipat
Dupa 23 iulie ce se intampla .....? ...Din cate stiu eu gravidele au dreptul la concediu de maternitate (126 zile) din care 42 se pot lua dupa nastere si abia dupa aia intrati in concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani. Oricum se ia si luna iulie fiind luna in care se naste copilul.
Cine poate si stie sa imi explice din ce articol din legea unica de salarizare (330/2009) rezulta ca un inspector debutant dintr o institutie deconcentrata sa aiba un salariu de baza de 705 .
Eu am citit si am rascitit dar nu imi dau seama.
Conform anexei salariul ar trebui sa fie calculat dupa coeficientul de 1.75....... !!!??
Va multumesc!
Cu stima!
Răspuns la discuția Loc parcare
Problema este ca deja l a luat altcineva ...pentru ca eu nu l am platit.. deoarece credeam ca trebuie sa il platesc pana la sfarsitul anului 2010 ... dar avand in vedere ca eu l am avut platit anul trecut ... nu se putea macar sa ma anunte cu privire la licitatia pt ocuparea locului.
Multumesc
Cu stima!
Discuție Loc parcare
Buna ziua,
Daca am avut concesionat un loc de parcare anul trecut 2009, l am platit dar anul acesta nu l am mai platit , acest loc de parcare este scos la licitatie ?
Informatii cu privire la licitatie , data, loc , ora sunt prezentate public celor interesati pana la o anumita data sau cine vrea locul respectiv se duce la primarie si plateste taxa pe loc?
Răspuns la discuția Penalizari la penalizari
Am inteles .
Va multumesc!
Cu stima!
Răspuns la discuția salariu de baza
Multumesc!:(:(:(:(
Trebuie sa plec din tara asta cat mai repede.....:(:(
Cu stima,:((:((
Răspuns la discuția Penalizari la penalizari
Am inteles.
Dar sa presupunem ca eu nu platesc suma de 84 lei la asociatie pana la data scadenta, luna urmatoare cand se calculeaza asociatia mi se calculeaza penalitati la suma restanta?...sau ea ramane constanta pana o achit eu sau pana mai aplica eon o penalizare??
Va multumesc
Oricum m am apucat sa consult si eu legislatia mai amanuntit.
Cu stima.
Răspuns la discuția salariu de baza
totusi ... acum am mai auzit ca salariul de incadrare pentru studii superioare este de 880 ron??????
Ma poate lamuri cineva...
Va multumesc!
La o asociatie de locatari vine o factura de la eon electrica care reprezinta penalitati la o factura neachitata intrata in contabilitatea asociatiei.
Este corect sa se calculeze penalitati la penalitatile respective daca de exemplu un locatar nu isi plateste la timp partea lui din datorie la asociatie.
Ex sa spunem ca factura care cuprinde numai penalitati de la eon este de 500 ron , ea intra in asociatie si se imparte la 6 (sase apartamente) rezulta aprox 84 lei de familie.
Sa spunem ca eu nu platesc aceasta suma pana la data scadenta .....
Se calculeaza penalitati?
Multumesc,tuturor celor carer dau raspunsuri cat mai la obiect si documentate.
Cu stima!