avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate marisal

Activitate marisal

Buna seara,
nelamurirea mea este urmatoarea: ma aflu in concediu de crestere copil, in ziua cand mi-a intrat indemizatia banca la care lucrez mi-a luat toti banii din cont motivul fiind ca am rata la banca respectiva si ca am depasit data scadentei cu 10 zile. Stiu ca normal nu e dar e legal asa ceva????
Multumesc.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna,
am nevoie de sfatul d-voastra in urmatoarea situatie:
in cazul in care sotul a fost disponibilizat (desfiintarea postului) incepand cu luna septembrie, societatea este nevoita sa ii acorde un salariu compensatoriu conform CCM, nu-i asa?
A facut cererea la societate in 22 septembrie si pana in prezent nu a primit nici un raspuns (raspunsul neoficial fiind "n-o sa vezi nimic:("). Am inteles ca dupa ce trec 30 de zile de la depunerea cererii urmatorul pas ar fi sa faca o notificare catre firma sau o sesizare la ITM. Care este procedura corecta?
Va multumesc din suflet.
OK, va multumesc pentru raspunsuri. Am facut cererea astazi si vedem ce se intampla.
O zi buna tuturor!
Răspuns la discuția Notificare obligatorie??
Multumesc mult.
Astazi am fost la banca si mi s-a spus ca ei nu fac notificari ci daca se duce clientul sa ceara AA e ok, daca nu iar e ok ca ei nu modifica nimic. !!!!!! Si ca este o notificare generala facuta pe site-ul bancii. Ce parere aveti?
Buna,
daca nu am primit nici o notificare din partea bancii unde am creditele pana la data de 20.09.2010 inclusiv, si implicit nu am ridicat actul aditional, se considera "acceptare tacita" a prevederilor din el???
Multumesc.
Am si eu o intrebare referitoare la CCM daca ma puteti ajuta aici ca sa nu mai deschid inca un subiect.
CCM se aplica doar societatilor care au mai putin de 21 de angajati?? Sotul meu a fost disponibilizat (desfiintare de post) si acum nu stie daca poate sa ceara dreptul privind un salariu compensator conform art.78 al. 1 din CCM ??? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc mult.