avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate simi82

Activitate simi82

Dumneavoastra ati zis asa: '' incetati CIM conform art.56 (1), lit. c) din Codul muncii si apoi, daca doriti, ii incheiati un alt CIM cu aceeasi data.'' Adica: incepand cu data de 25.08.2015 inceteaza contractul vechi, cel nou trebuie incheiat cu aceeasi data, 25.08.2015 si cu incepere de pe 26...?
Da, stiu si eu ca trebuia sa il incetez atunci. Va multumesc pentru raspunsuri.
La sfarsitul lunii iulie anul acesta.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:
Unul din salariatii nostri are contract de munca pe perioada nedeterminata. Anul trecut in iunie i-a venit decizia de pensionare pentru limita de varsta (avea 63 de ani si este barbat) si pe noi nu ne-a anuntat. Cand l-am angajat a mentionat ca vrea sa iasa la pensie la varsta de 65 de ani. Anul acesta ne-a cerut o adeverinta si ne-a spus ca de un an si ceva are si pensie si salariu. Intrebarea mea este ce fac eu acum: ii las contractul asa, il intrerup si fac altul? Ce cotizatii se platesc pentru persoanele pensionate si angajate?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Si cum se numeste actiunea catre instanta si taxa de timbru cat este?
Buna! Sper sa poata cineva sa ma ajute.
Ne-am hotarat sa deschidem taxa de succesiune dupa bunici. Am constatat ca in certificatele de nastere si cele de deces ale bunicilor sunt unele nume si in cel de casatorie al lor si apoi in cele de nastere ale copiilor lor sunt greseli la nume, gen REX in loc de RIX sau RICA in loc de RACA. Ideea e ca asa cum au numele in certificatul de casatorie este trecut si pe titlu de proprietate, numele nostru de familie tot asa...
Intrebari: cum este mai simplu si mai ieftin, sa mergem la notar si acesta la randu-i sa ceara instantei sa constate prin hotarare care nume raman sau sa facem noi cerere direct catre instanta? Si daca facem noi direct catre instanta cum se numeste actiunea si cu cat se timbreaza?
Trebuie sa facem pentru prenumele bunicii, prenumele bunicului si numele de familie al acestuia.
Multumesc frumos!
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Avem contract cu ei, am strans tot ce se putea, inscrisuri, tot, o sa le trimit.
O zi buna!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:
Societatea la care lucrez are un depozit cu marfa la marginea unui oras. In luna august 2011, depozitul a fost spart si s-a furat marfa in valoare de aproximativ 200.000RON. Depozitul este dotat cu camere video si alarma (care au fost intrerupte de hoti), noaptea, este pazit de un paznic al societatii noastre si de o firma de paza. Din filmarile camerei video din exterior a reiesit ca paznicii au facut un singur rond, la inceputul serii. Faptuitorii nu au fost prinsi si am hotarat impreuna cu firma de paza, sa ne plateasca ei jumatate din prejudiciu si jumatate sa-l suportam noi, dar firma de paza taraganeaza plata. Ne-au cerut sa le ducem de la politie tot felul de acte, le-am prezentat si banii tot nu ne-au fost dati.
Acum vrem sa-i dam in judecata pentru a recupera prejudiciul, dar nu stim ce fel de actiune sa facem, ce taxe de timbru sa platim sau care sunt pasii, cum ar trebui sa actionam pentru a ne despagubi. Sper sa ma ajute cineva!
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Debitori prescrisi
Am acea dovada, dar ce fac mai departe?
Multumesc!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: avem un client care trebuia sa achite datoria catre noi in 2006. Stiu ca datoria s-a prescris, am facut o actiune in constatare la judecatoria de care apartine, actiune in care ceream sa mi se recunoasca faptul ca datoria s-a prescris pentru a putea recupera T.V.A.-ul. Intre timp, am fost O.R.C. si am aflat ca firma acestui client a fost radiata in iulie 2011. Instanta mi-a repins cererea pe motiv ca am deschis actiune impotriva unei societati care nu are capacitate civila.
Intrebarea mea este: pot sa fac ceva pentru a recupera T.V.A-ul si a putea scoate firma respectiva din contabilitate?
Multumesc!