avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate maria_trailescu

Activitate maria_trailescu

Răspuns la discuția Pensionare anticipata
am lucrat multi ani cu diverse procente in grI de munca. A rezultat un spor de 3ani si sae luni.
se aduna acest spor la anii efectiv munciti?
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
cred ca este o neconcordanta intre acest raspuns si ce am mai citit la alte intrebari.
va rog sa-mi raspundeti la intrebarea : sporul de grupa se adauga la stagiul efectiv ptr a intruni stagiul complet in vederea obtinerii pensiei anticipate fara penalizare?
imi lipsesc aprox 2 ani ptr a avea stagiul complet dar am spor de grupa 3 ani
se aduna 37 munciti cu 3 de grupa? multumesc.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
nu am decat 4 ani, tocmai de aceea as vrea sa stiu daca din acesti ani de grupa mi se poate adauga la anii efectiv lucrati pentru a intruni conditia de 39 ani si 2 luni
buna ziua.
stiu ca pentru a iesi la pensie anticipat fara penalizare am nevoie de o vechime de 39 ani si doua luni.
am efectiv lucrati 38 ani 4 luni.
intrebarea este daca la pensionarea anticipata se ia in considerare sporul de grupa I
sau numai la pensionarea ptr limita de varsta? daca s-ar lua in considerare as depasi pragul de 39 ani si 2 luni .
Buna ziua !Vreau sa stiu si eu daca un postas care distribuie pensii(si intre pensionarii se afla si socrii lui) el poate sa semneze cupoane si sa opreasca pensiile lor daca el nu are imputernicire de la ei semnata la notar ? specific ca ei nu stau in aceeasi casa .Va multumesc si astept raspuns.
Discuție legea 221/2009
Buna ziu.Numele meu e Maria as vrea sa stiu si eu daca legea 221/2009 mai e valabila sau daca sa mai promulgat ceva in legatura cu aceasta lege.Intreb deoarece tatal meu fost deportat in Baragan a avut si el dosar ptr drepturi ,dar care sa respins la curtea de apel, dealtfel ca si alte dosare.Si am inteles ca alte dosare ar mai fi inca pe rol si ca s-ar acorda ceva drepturi.Nu stiu daca e ceva adevarat de aceea as ruga daca cineva stie ceva concret sa-mi rspund asi mie.Va multumesc.
Răspuns la discuția legea 221/2009
multumescu ptr raspuns .
Am avut si eu 2 dosare unul al lui taicamiu si unul al bunicilor si amandoua au fost respinse,cu toate ca doc au fost gu gramada la dosar.
Dar au mai fost care au bagat dosare cu cateva zile de a nu mai fi legea in vigoare si nu mai stiam nimic .Multumesc.O seara buna
Discuție legea 221/2009
Buna seara.Numele meu este Maria si as vrea sa stiu si eu daca legea 221/2009 mai este valabila inca si pana cand ?
Si binenteles daca cineva a beneficiat(adica daca a primit cineva bani?)
Discuție legea 221/2009
Buna Seara
Numle meu esta Maria si as avea si eu o intrebare!Ce se mai stie in legatura cu dosarele celor deportati ,majoritatea au fos respinse de instanta .Oare a reusit cineva sa obtina bani ,s-au a fost doar o pierdere de vreme ,si le-au creat doar sperante false bietilor oamenii.Intreb deoare si tatal meu a fost deportat si a avut dosar in instanta da la CA de apel respins ,dar in acelasi timp si tatal meu a decedat..saracu a avut sperante desarte,,,si ma gandeam ca sa reiau eu cauza ,adica sa redeschid cazul ca desc,de gr.1 ca legea e inca valabila pana in iunie,daca stie cineva ceva si ma poate lamuri cu ceva va rog sa-mi spuneti.Va multumesc mult.
daca stie cineva vreun verdict dat in baza legii221/2009?