avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate nora har

Activitate nora har

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o firma pentru a incheia contract de intership? Care sunt obligatiile firmei in acest caz?
V-as ruga sa imi spuneti care sunt documentele necesare si care sunt termenele, pt ca o microintreprindere sa obtina calitatea de platitor de tva prin optiune.
Este vorba despre un contract de prestare de servicii catre o persoana fizica cu dom fiscal la Viena, dar cu domicilul fiscal la in Ro prin imputernicit -persoana fizica romana.
1. Acest contract trebuie inregistrat la Finante ?
2. In conditiile in care prestatorul roman este persoana juridica platitoare de Tva, factura care se va emite va fi purtatoare de tva? Factura se va emite catre persoana fizica straina sau catre reprezentantul din Ro?
3. este necesara inregistrarea prealabila in registrul operatorilor comunitari?
Răspuns la discuția TVA la vanzare teren
Multumesc mult pentru raspuns si precizari. Fiind un teren construibil( are chiar anumite avize obtinute) care are o valoare de inventar peste 220.000 lei dupa tranzactie va deveni platitor de tva. Oricum tranzactia se fa face dupa o reevaluare a terenului inainte de data tranzactiei .Daca este teren construibil,factura cum se emite, in conditiile in care precizez ca firma are cod caen - 4120 activitate de constructii(cred ca poate fi considerata accesorie activitatii principale). Dar daca ar avea alt cod caen?
O firma care a pierdut statututl de platitor de tva datorita faptului ca nu a mai desfasurat activitate vrea sa vanda un teren catre o persoana fizica( administrator si asociat al firmei).
1) intrebarea este care ar fi regimul tva la vanzare, tinand cont de faptul ca acum nu mai este inregistrat ca platitor de tva?
2)este posibila compensarea creantei(valoarea terenului) cu datoria catre asociat? am citit undeva despre acest procedeu care se cheama"dare in plata"?
Imi puteti spune va rog daca o societate de turism, care activeaza doar ca operator de turism nu si ca trasportator trebuie sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari?
va mutumesc!







O persoana care are activ un PFA pe profesii liberale-expertiza contabila(inregistrat ca platitor de tva), poate presta un serviciu de consultanta si management la o societate din Anglia?
In baza cariu act legislativ, institutiile publice pot sau nu sa plateasca penalitati de intarziere la contrctele comerciale?