avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate raluca77

Activitate raluca77

Buna seara am un teren cu suprafata de 2500m dintre care jumatate parintii au pus vie pe el.La primarie este toata suprafata inregistrata cu vie.Eu vreau sa shimb cealalta jumatate de parcela din vie in arabil deoarece nu pot sa scot certificat de producator. Care sunt procedurile.Va multumesc.
Discuție nelamuriri pfa
Am deschis un pfa in aprilie anul acesta in ideea ca poate il voi folosi,dar nu am avut nici o activitate.Acum vreau sa-l suspend si as vrea sa stiu cum procedez.
Trebuie sa mai depun la fisc formularul 220 pe zero?
Mentionez ca sunt salariat si in prezent sunt in concediu ingrijire copil.
Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc pentru raspuns.
Lucrez in invatamant si am si eu o intrebare.La data de 7 mai 2012 intru in concediu prenatal si sunt curioasa sa stiu cum voi proceda in legatura cu zilele de concediu de odihna?
Noi nu avem dreptul sa luam concediu de odihana decat in timpul vacantelor scolare.Invatati-ma cum sa procedez cu zilele care imi raman din concediu de odihna? Multumesc.
Dar putem alege noi la ce curs sa ne raportam in momentul in care ni-i se acorda banii?
Am contractat un credit in euro si ne-ar interesa cum este corect sa luam banii :la cursul spot sau la cursul bnr? Care situatie este corecta?va multumim.
Răspuns la discuția CE DREPTURI ARE BUNICA MEA?
Nepot de la sora.
AU FOST PATRU FRATI PE UN TITLU DE PROPRIETATE.UNUL SI-A VANDUT PARTEA ,UNUL A MURIT ,CEL DE AL 3LEA A MURIT DE CURAND SI ARE CA SUCCESOR DOAR UN NEPOT SI A MAI RAMAS DOAR UNUL IN VIATA.INTREBAREA MEA E URMATOAREA :LA SUCCESIUNEA ULTIMULUI DECEDAT AVAND IN VEDERE CA ARE DOAR NEPOT V-A TREBUI SA PARTICIPE SI SORA SUPRAVIETUITOARE SI CE DREPTURI ARE ACEASTA?
Pe titlu de prorietate al casei sunt trecuti bunicii.Primul a murit bunicul dupa care s-a dezbatut mostenirea.A ramas in viata bunica,mama si matusa maritata dar nu avea copii.Dupa aceea a murit bunica nu s-a dezbatut mostenirea dupa ea,dupa care a murit si matusa.Ce drepturi are unchiul meu la casa?
Sunt doua surori pe un titlu de proprietate dintre care una din surori a decedat.Fiul celei decedate a murit si el ,dar a ramas fiul acestuia.Titlul de proprietate nu il mai gasec cred ca este pierdut de ceva timp.Intrebarea este daca nepotul mostenitor poate sa scoata duplicat la titlu de proprietate atat timp cat cealalta sora traieste.Nepotul se incapataneaza sa scoata el duplicatul.Este posibil asa ceva?Va multumesc anticipat