avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters146823

Activitate ContSters146823

Daca conducatorul unei institutii publice solicita lucratorului de la resurse umane unele date cu caracter personal ale unor salariati fara a explica si scopul in care vor fi folositeaceste date, cum trebuie acesta sa procedeze?
Avem un salariat care a fost concediat disciplinar.. A castigat procesul si are o hotarare executorie la care a facut si institutia si salariatul apel. Salariatul a fost reintegrat in munca dar doreste ca institutia sa ii plateasca si salariile dela data concedierii pana la reintegrare. Nefiind definitiva sentinta institutia este obligata sa ii plateasca aceste salarii?
Pentru demararea si sustinerea examenului de promovare in grade /trepte profesionale este suficienta legislatia in vigoare sau este necesar ca fiecare institutie sa aiba un regulament sau cel putin o procedura operationala aprobate de ordonatorul de credite ? ( art.42 HG 286/2011, ART 26 (1) Legea 284/2010)
Multumesc.
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Am trimis decizia de reintegrare prin priori post cu confirmare de primire, nu a primit-o, s-a intors inapoi . Acum as vrea sa mai trimit o data si nu stiu cum sa procedez, termenul dat in decizie deja este trecut .Facem alta decizie si modificam art cu termenul ?
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Multumesc mult, freeelis! pentru raspunsurile prompte, pentru rabdare si intelegere.
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Va rog frumos, atunci cum va fi concediat?
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Dupa apel , in cazul in care vom castiga, se aplica art. 56 lit e din Codul Muncii
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Putem emite o decizie de reintegrare provizorie pana la solutionarea definitiva?
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Cum sa procedez ? Am o H.J . care trebuie pusa in executare. Ii voi comunica fostului salariat doar o Notificare, invitandu-l sa se prezinte si sa -si reia activitatea pe functia detinuta anterior concedierii. Asa arat bunavointa si pun in executare hotararea primei instante pana nu primim o H.J. definitiva si irevocabila consider ca nu mai este nevie sa emit vreo decizie
Un sfat mi ar fi de mare ajutor.
Multumesc.
Răspuns la discuția procedura reintegrare in munca
Hotararea judecatoreasca privind reintegrarea este executorie dar nu si definitiva. In cazul in care in urma judecarii apelului concedierea va fi definitiva, n-am gresit anuland decizia de concediere ?
Cum procedam pana la solutionarea definitiva? dacă am acorda beneficiul executării provizorii de drept, în ipoteza desfiinţării acestei hotărîri în recurs, nu s-ar mai putea efectua întoarcerea executării, deoarece pe de o parte am anulat concedierea iar pe de alta parte contestatorul concedierii prestînd muncă va beneficia de toate drepturile derivate din raportul de munca.
Multumesc.