avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate Nikiii

Activitate Nikiii

Buna seara as dorii s-a stiu si eu care sunt actele ce trebuiesc pentru casatoria cu un cetatean syrian .Daca are buletinul mai trebuie prezentat si pasaportul pentru casatorie sau numai unul dintre documente trebuie prezentat?Va multumesc...
Din pacate pentru mine nu am cum sa-mi recuperez banii dati la banca pe rate pentru ca persoana in cauza nu are nici un fel de bun pe numelelui.Are doar salariu dar banca nu ia pus nici un fel de poprire pe salariu. de 2 ani de zile ,astfel eu fiind nevoita sa platesc rata in locul lui.
Sant data in judecata de fostul prieten caruia i-am facut buletinul pe adresa mea,avand pretentie si el la jumatate din casa mea ,eu cumparandu-mi casa inainte de a fii prietenifiind singurul proprietar,Prostia mea a fost sa-l ajut sa faca un credit de nevoi personale pe 20 ani eu girandu-mi casa pentru acest credit.De cand a facut creditul el nu plateste absolut de loc ,eu platindu-i creditul pentru ca banca s-a nu ia casa.Pe deasupra dupa ce ca a luat credit ,m-a mai dat si in judecata ca vrea jumatate din casa ,sustinand ca fiind prieteni a cheltuit bani cu mine.Intrebarea mea este....Stiu ca eu nu am incotro trebuie s-a platesc creditul ca banca s-a nu ia casa ,pentru ca el refuza s-a plateasca,am si dovezi chitantele pe care este trecut numele meu la depunator.Eu am dovezi scrise pentru actele casei,casa fiind cumparata de mine ,am dovezi de asemeni si pentru chitantele de la creditul de nevoi pers facute de el precum ca platesc eu in locul lui.Oare poate el castiga procesul cu martori doar neavand nici o dovada scrisa ci doar verbal ?Mentionez ca nu am fost casatoriti ,a locuit doar 3 ani la mine eu facandu-i buletinul,in casa nu a facut nici o inbunatatire,Am si o hotarare de evacuare definitiva si irevocabila impotriva lui in care judecatorul spune ca eu sant unicul proprietar ,el neputand justuifica cu nici un fel de act,dar totu-si cere jumatate din casa
Răspuns la discuția Ce ma invata-ti s-a fac?
As dorii sa-mi spune-ti cine este in masura s-a faca aceea expertiza pentru inregistrarile avute de mine?
Am avut un prieten de care m-am despartit din motive de gelozie,a ajuns pana la arunca benzina pe mine sa-mi dea foc ,am facut plangere la politie ,l-am data in judecata pentru evacuare din apartamentul meu eu facindu-i buletinul pe adresa proprietatii mele pentru a se putea angaja in Bucuresti,asta s-a intamplat acum 2 ani,problema este ca in acesti doi ani nu m-a lasat deloc in pace ma tot opreste pe strada ,ma urmareste ,chiar si ma amenintat verbal,am inregistrari de la telefon de mai mult timp in care ma ameninta ca ma taie etc.....Acum doi ani cei de la politie mi-au spus daca vreau s-a fac plangere penala dar am zis s-a nu ajunga la inchisoare,deci nu am facut plangere .Problema este ca nu scap de el.Ce pot face? Oare ma pot ajuta inregistrarile de amenintare ,pentru a face plangere impotriva acestuia ?Mi-a spus verbal,s-a am grija pe unde merg,ca nu a avut timp s-a se ocupe de mine dar o va face.....Va multumesc.Nu am fost casatoriti ci doar prieteni...
Nu am credite la banci,am doar girata casa mea pentru fostul prieten care a facut un credit de nevoi pers la o banca si care nu vrea sa mai plateasca de 2 ani........... eu platind creditul pentru ca banca s-a nu-mi ia casa .dar care ma si dat in judecata ca vrea jumatate din casa mea avocata lui punandu-mi iterdictie de vanzare pe casa Mentionez eu sant unica proprietara a apartamentului.Intrebam daca las banca sa vanda casa poate banca respectiva s-a o vanda ,daca aceasta casa are interdictie de vanzara dela judecatorie ?
Am ajutat pe o persoana s-a contracteze un credit de nevoi personale cu ipoteca ,eu girand casa mea pentru creditul respectiv.Persoana dupa ce s-a vazut cu banii nu a mai platit creditul,eu fiind nevoita s-a platesc ratele la credit pentru ca banca s-a nu-mi ia casa.Persoana in cauza nu are nici un bun pe numele lui deci chiar daca il dau in judecata nu am cum recupera banii respectivi ,Am incercat s-a preiau eu ratele respective pe numele meu daca tot sant obligata s-a platesc ,banca a fost de acord dar persoana in cauza imprumutatul nu vrea sa-mi predea mie creditul,el vrea ca banca sa-mi ia mie casa.Intrebarea mea este cum il pot obliga s-a imi predea mie acel credit ca eu s-a nu mai am nici o legatura cu persoana in cauza mai ales ca el mai are si un card pe acel cont {banca ia blocat acel card ca el; s-a nu poata scoate bani dar in 20 ani? cine stie ce se poate intampla avand in vedere ca acel cont este pe numele lui .Va multumesc
Poate o banca care are o ipoteca de rang intai pe o casa in urma unui credit de nevoi personale,s-a vanda casa respectiva ,daca tot pentru aceea casa este pusa de judecatorie o interdictie de vanzare?
Pot constituii ca probe convorbirile {amenintarile prin telefon de catre o persoana fata de alta persoana?Va multumesc
Am un proces de doi ani de zile care nici macar nu a inceput,santem de abia la anscrieri,am fost in doi ani de zile la tribunalul respectiv si am cerut s-a vad dosarul si de fiecare data mii s-a spus ca dosarul nu este la arhiva,ca nu a venit de la instanta.Am incercat de vre-o 7 ori si la perioada de doua trei ,saptamani,chiar o luna, dupa ce a fost data de judecata,Am aflat la un moment dat ca dosarul se afla la judecatoare.